Deo demonstranata upao je u predsedničku palatu u glavnom gradu Šri Lanke Kolombu, dok je napolju više od 100.000 demonstranata sa više strana okružilo rezidenciju. Oni traže ostavku predsednika Gotabaje Rajapaksu zbog njegovog katastrofalnog suočavanja sa ekonomskom krizom.

Na državnoj televiziji emitovan je snimak demonstranata koji ulaze u predsedničku rezidenciju, pošto su probili policijske kordone.

screenshot-3.jpg
Printscreen/Twitter 

Ova južnoazijska država koja broji 22 miliona stanovnika pati od najgore finansijske krize u novijoj istoriji, ostavljajući milione državljana da se bore da kupe hranu, lekove i gorivo.

Policijski čas koji je ranije bio uveden u nekoliko policijskih odeljenja u zapadnoj provinciji Šri Lanke ukinut je u subotu. Nekoliko političara i advokatske komore Šri Lanke naveli su policijski čas kao „nezakonit“, rekavši da nije bilo slučajeva nasilja koji bi opravdali izricanje te mere.

Desetine hiljada ljudi izašlo je na ulice poslednjih meseci, pozivajući čelnike zemlje da podnesu ostavke zbog optužbi za loše upravljanje ekonomijom.

screenshot-2.jpg
Printscreen/Twitter 

U nekoliko većih gradova, uključujući Kolombo, stotine su primorane da satima čekaju u redu da kupe gorivo, ponekad se sukobljavaju sa policijom i vojskom dok čekaju.

Škole su obustavljene, a gorivo je ograničeno na osnovne usluge. Pacijenti ne mogu da putuju u bolnice zbog nestašice goriva, a cene hrane rastu.

Vozovi su smanjeni u učestalosti, primoravajući putnike da se stisnu u kupe, pa čak i nesigurno sede na njima dok putuju na posao.

Premijer Ranil Vikremesinge rekao je da je zemlja ušla u pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) da oživi ekonomiju zemlje. Ove nedelje je u parlamentu rekao da su razgovori sa MMF-om bili "teški" jer su ušli u diskusiju kao "bankrotirana" zemlja, a ne zemlja u razvoju.

Kurir.rs/CNN