Kremlj je saopštio danas da ruski i beloruski predsednik rade na zajedničkim merama kao odgovor Litvaniji koja zabranjuje tranzit određene robe ka ruskoj enklavi Kalinjingrad.

Enklava Kalinjingrad, koja se nalazi izmedju Poljske i Litvanije, velikim delom se snabdeva železnicom iz kontinentalne Rusije. Primenjujući evropske sankcije uvedene zbog ruske ofanzive u Ukrajini Viljnus od druge polovine juna više ne dozvoljava prolaz odredjene robe preko svoje teritorije.

Predsednici Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko su u telefonskom razgovoru stavili naglasak na situaciju nastalu zbog "nelegalnih sankcija koje je uvela Litvanija, i u tom kontekstu razgovarali o mogućim zajedničkim merama", naveo je Kremlj u saopštenju.

Osim granice sa Kalinjingradom Litvanija nema drugu granicu sa Rusijom. Ona medjutim ima granicu od oko 680 kilometara sa Belorusijom, glavnom saveznicom Kremlja, i pozadinskom bazom za rusku vojsku tokom njenog napada na Ukrajinu.

U toku su pregovori izmedju Rusije i Evropske unije, i Moskva traži ukidanje restrikcija koje sprečavaju tranzit robe, i primenu sporazuma iz 2002. godine kada su baltičke republike, bivše sovjestske republike, ušle u EU.

Krajem juna guverner Kalinjingrada Anton Alihanov ocenio je da bi izmedju 40 i 50 odsto robe koja stiže u enklavu moglo da bude podložno restrikcijama, od uglja do metala, preko gradjevinskog materijala, alkohola i tehnoloških proizvoda. Moskva je obećala "ozbiljne" posledice Litvaniji ako se tranzit ponovo ne uspostavi.

Kurir.rs/Beta