Kineska ekspedicija nedavno je otkrila veliku „crvenu planinu“ u Hoh Silu, u severozapadnoj kineskoj provinciji Ćinghaiju, koja bi mogla da bude datirana u period kasne krede ili paleogena od pre 70 do 30 miliona godina, prenosi Kineski radio internacional.

"Retko se može naći tako veliko, izloženo područje crvenih slojeva u Kini“, rekao je Šen Tijanji, vanredni profesor na Školi za nauke o Zemlji na Kineskom univerzitetu geonauka u Vuhanu i jedan od članova ekspedicije, pozdravljajući to kao "spektakularni drevni geološki relikt" na visoravni Ćinghai-Sicang.

Smeštena u sredini Hoh Sila, planina boje mahagonija je veoma uočljiva na zelenom travnjaku basena tokom leta, sa jasnim slojem koji se preklapa, vidljivo izloženim.

Planina koja se nalazi u pravcu istok-zapad ima jasne stratigrafske preseke i asimetrične padine, strme na jugu i blage na severu. Prirodno je izloženo oko 160 kilometara od severa ka jugu i skoro 600 kilometara od istoka prema zapadu.

Planina sadrži bogate geološke formacije koje su blisko povezane sa procesom podizanja visoravni Ćinghai-Sicang, koje pružaju važnu podršku za dubinska istraživanja evolucije visoravni.

Tim sa Kineskog univerziteta geonauka u Vuhanu je sada u naučnoj ekspediciji na izvoru reke Jangce u Hoh Silu.

Kurir.rs