Kanadi preti građanski rat!
MONTREAL - Biti ili ne biti.
Kanada bi uskoro mogla da se raspadne, i to u oružanom sukobu, smatraju analitičari. Naime, ubistvo jednog čoveka i ranjavanje drugog na proslavi izbora nove premijerke kanadske pokrajine Kvebek Polin Maroa, dok je ona držala govor, moglo bi da bude povod za građanski rat u kojem će se ta provincija odvojiti od ostatka zemlje.
Masa ljudi koja podržava Polin Maroa, liderku separatističke stranke Partija Kvebeka, koja je smenila Liberalnu partiju posle skoro decenije na vlasti, klicala je u koncertnoj dvorani u Montrealu dok je nova premijerka držala govor ne skidajući osmeh s lica. Međutim, iznenada je nepoznati muškarac (62), s crnom fantomkom i u tamnoj odeći preko koje je nosio plavi bade-mantil, upao na skup i zapucao. Pripadnici tajne službe odmah su skočili na premijerku i odvukli je s pozornice, a napadač je za to vreme jednog čoveka ubio, a drugog teško ranio. Posle toga je istrčao iz hale i ispred nje izazvao manji požar. Policajci su ga brzo uhvatili i dok su pokušavali da ga savladaju, on je na francuskom vikao:
- Englezi se bude! Doći će vreme za osvetu! Dosta je bilo! Hoćete da pravite probleme?!
Kanadski mediji preneli su da je jedna od žrtava vozač autobusa Partije Kvebeka s kojim su premijerka i ostali članovi vrha stranke išli na turneju tokom kampanje. Druga žrtva je scenski tehničar koji je čekao ispred dvorane da se skup završi.
Inače, od 16. veka, kad su na poluostrvo Kvebek došli prvi francuski doseljenici, više puta su izbijali sukobi između njih i Engleza jer su se borili za primat. Netrpeljivost traje do danas i zbog nje su se dešavali brojni incidenti. Vremenom su se razvile i ekstremističke grupe koje po svaku cenu žele samostalnost Kvebeka, čemu se ostatak Kanade oštro suprotstavlja. Ipak, od 2006. Kvebečani imaju status zasebne nacije unutar ujedinjene Kanade.
Kako su Kvebečani postali posebna nacija u državi
1867. usvojen je Britanski severnoamerički zakon, kojim je formirana Kanada, a činile su je četiri provincije: Novi Brunsvik, Nova Škotska, Ontario i Kvebek1931. Vestminsterskim statutom Kanada je postala nezavisna od Velike Britanije1980. građani su na referendumu u Kvebeku glasali protiv otcepljenja od Kanade1982. usvojen je novi ustav i njime su ustavotvorne nadležnosti u Kanadi s britanskog prešle na kanadski parlament. Ustav su usvojile sve provincije osim Kvebeka1990. predstavnici savezne i provincijskih vlada sastali su se u mestu Mič Lejk pokušavajući da nađu kompromis kojim bi Kvebek prihvatio kanadski ustav, ali pregovori su propali1995. u Kvebeku po drugi put propada referendum o otcepljenju od Kanade. Ovog puta s veoma malom većinom od 50,6 odsto2006. Skupština Kanade odlučila je da građane Kvebeka prizna kao posebnu naciju unutar jedinstvene Kanade
Teroristi oteli ministre
Ovo nije prvi oružani sukob u Kvebeku motivisan osamostaljenjem te provincije. Godine 1970. Pjera Laporta, ministra rada i imigracije, i Džejmsa Krosa, britanskog ministra trgovine, kidnapovao je ekstremistički Front za oslobođenje Kvebeka. Laport je kasnije pronađen mrtav. Tada je na ulice Kvebeka poslata vojska, koja je pohapsila sve simpatizere terorističke grupe i održavala red. Inače, Front za oslobođenje Kvebeka, socijalistička i nacionalistička teroristička grupa osnovana 1963, borila se za nezavisnost kanadske provincije Kvebek i izazivala brojne nerede, skandale, kidnapovanja i napade.
VUČIĆ SE OGLASIO NAKON RAZGOVORA S TRAMPOM: Odličan razgovor sa novoizabranim predsednikom, verujem u SNAŽNIJE PARTNERSTVO sa SAD pod njegovim vođstvom (VIDEO)