Predsednica Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi nagovestila je da je Pentagon izrazio zabrinutost da će njen avion „oboriti” Kinezi ako ona ovog leta, kako se priča, poseti Tajvan.

Kalifornijski demokrata planira put na samoupravno ostrvo sledećeg meseca, tvrdi se u izveštaju Fajnenšel tajmsa ranije ove nedelje, izazvavši ljutiti odgovor Pekinga.

Pelosi je odbila da potvrdi putovanje tokom nedeljne konferencije za štampu u četvrtak, rekavši da "nikada ne razgovaram o svojim planovima putovanja".

„Nikad me ne čujete da kažem da li idem u London, jer je to bezbednosno pitanje“, rekla je ona, prenosi UPI

Pelosi je u sredu upitana o komentaru američkog predsednika Džoa Bajdena da vojska "misli da nije dobra ideja" da ona putuje na ostrvo od 23 miliona stanovnika.

„Mislim da je ono što je predsednik govorio – možda se vojska plašila da će naš avion biti oboren ili nešto slično od strane Kineza“, odgovorila je Pelosi.

„Ne znam tačno“, dodala je. „Čuo sam to anegdotski, ali nisam čuo od predsednika.

Nakon upozorenja na posetu Pelosi ranije ove nedelje, Peking se u četvrtak ponovo osvrnuo na predloženo putovanje, rekavši da bi ono „imalo ozbiljan negativan uticaj na političke temelje kinesko-američkih odnosa“.

„Ukoliko američka strana bude insistirala na poseti, Kina će delovati snažno da odlučno odgovori na to i preduzme kontramere“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin na brifingu za novinare. "Mi mislimo ono što kažemo."

Vang nije precizirao koje će biti kontramere. U članku u kineskom državnom časopisu Global Times u utorak je sugerisano da Peking uspostavi zonu zabrane letova iznad Tajvana i da "prati" Pelosijev let ratnim avionima kineskih vazdušnih snaga.

Pelosijeva poseta Tajvanu bila bi prva poseta jednog govornika Predstavničkog doma otkako se republikanac Njut Gingrič susreo sa tadašnjim predsednikom Li Teng Huijem 1997. Prvobitno se pričalo da će ona putovati u aprilu tokom zakazane turneje po Aziji, što je naišlo na sličan odgovor tada od strane Kina, ali su njeni planovi putovanja otkazani nakon što je bila pozitivna na koronu.

epa-jim-lo-scalzo-01-epa-jim-lo-scalzo.jpg
EPA / Jim Lo Scalzo 

Peking gleda na Tajvan kao na svojeglavu provinciju i obećao je da će je ponovo zauzeti silom ako bude potrebno.

Demokratsko ostrvo je postalo možda žarište spora u odnosima između Pekinga i Vašingtona, jer zabrinutost oko kineskih namera raste nakon ruske invazije na Ukrajinu, koja traje već peti mesec.

Pelosi je u četvrtak nazvala pretnju Kine Tajvanu „veoma velikim pitanjem“.

„Za nas je važno da pokažemo podršku Tajvanu“, rekla je ona, ali je dodala da se Vašington nije zalagao za nezavisnost Tajvana.

To je na Tajvanu da odluči“, rekla je Pelosi.

Pod politikom „Jedne Kine“, Vašington priznaje stav Pekinga da postoji samo jedna kineska vlada. Međutim, Sjedinjene Države održavaju „čvrste nezvanične odnose“ sa Tajvanom – uključujući prodaju oružja – i ne priznaju suverenitet Kine nad ostrvom.

Kina je pojačala vojne provokacije u poslednjih nekoliko meseci, uz česte upade u tajvansku identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane. Peking je takođe nedavno pojačao svoje pretenzije na suverenitet u Tajvanskom moreuzu.

Sjedinjene Države su odgovorile izvođenjem zajedničkih pomorskih vežbi sa saveznicima u regionu i jedrenjem ratnih brodova na vežbama slobode plovidbe.

U utorak je razarač vođenih raketa USS Benfold prošao kroz Tajvanski moreuz na svom trećem prelazu u nedelju dana u međunarodnim vodama na koje Kina polaže pravo.

Pukovnik Ši Ji, portparol komande kineske vojske za Istočno pozorište, nazvao je ovaj potez „provokacijom“ i ocenio Sjedinjene Države kao „poremećaj mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu“.

Kurir.rs