Energetska kriza naterala je pogrebnike u Nemačkoj da pogase izvestan broj peći u krematorijumima kako bi uštedeli gas.

Predstavnici udruženja pogrebnika upozoravaju da broj peći koje rade možda neće biti dovoljan za malo manje od milion preminulih godišnje, čije se porodice odlučuju za spaljivanje tela, te mole državu da ih izuzme iz najavljenih restrikcija.

Predsedavajući nemačkog konzorcijuma za kremacije Svend-Jerk Sobolevski objasnio je da su krematorijumi bili prinuđeni da pogase skoro polovinu peći koje imaju.

"Neke peći su ugašene, dok ostale moraju da rade konstantno da se ne bi ohladile, budući da njihovo ponovno zagrevanje zahteva mnogo veću količinu gasa", objasnio je Sobolevski.

On je dodao da krematorijumi na taj način štede gas i pridržavaju se preporuka Evropske komisije o smanjenju potrošnje tog energenta za 15 odsto. Međutim, prema njegovim rečima, ne mogu svi krematorijumi da pređu na taj sistem.

"Nemaju svi toliko klijenata. Neki imaju svega jednu ili dve peći. To znači da bi, u slučaju restrikcija, ti krematorijumi morali da budu zatvoreni", rekao je Sobolevski.

Prema rečima šefa asocijacije pogrebnika Nemačke, Štefana Nojzera, postoji i druga opcija za štednju, a to je smanjenje temperature u pećima.

"Temperatura u pećima je sada 850 stepeni Celzijusa. Postoji mogućnost da ona bude smanjena na 750 stepeni. Tako bi se uštedelo deset do 20 odsto gasa. Međutim, zakoni o kremaciji su veoma precizni i strogi, tako da bi tu opciju prvo morale da odobre vlasti", rekao je Nojzer.

Kako je dodao, postoji mogućnost da krematorijumi sa gasa pređu na struju, ali je pitanje da li će na zimu biti dovoljno struje, a osim toga, nemaju mogućnost baš svi da tako brzo promene sistem za zagrevanje peći.

I Nojzer i Sobolevski apelovali su na vladu u Berlinu da u slučaju restrikcija gasa krematorijumi budu prioritet.

"Smrt ne može da se izbegne", ističu pogrebnici.

Kremacija je, inače, najčešći način sahranjivanja u Nemačkoj. Skoro tri četvrtine sahrana od oko milion godišnje u toj zemlji obavi se baš tako. To je visok procenat poredeći sa ostalim zemljama EU.

Nemačko ministarstvo za zaštitu životne sredine saopštilo je da radi na modelu koji bi odgovarao krematorijumima.

"Radimo sa svim državama na tome da izdamo uputstva za moguće smanjenje temperature u pećima za kremaciju. Narednih nedelja trebalo bi da izdamo ta nova uputstva", navodi se u saopštenju nemačkog ministarstva.

Ovo, inače, nije prvi put da kriza dovede do poremećaja rada krematorijuma u Nemačkoj.

U jeku pandemije koronavirusa, krematorijum u Majsenu bio je preplavljen preminulima koje nije stigao dovoljno brzo da obradi i mrtvački sanduci gomilali su se po kancelarijama, hodnicima, podrumu.

Kurir.rs/Informer.rs