Suočenom sa ekstremnim vrućinama i požarima, Starom kontinentu trenutno preti nestašica vode, a na zimu i nestašica ruskog gasa zbog rata u Ukrajini.

Francuska vlada formirala je krizni štab, kako bi se izborila sa istorijskim sušama zbog kojih je više od 100 opština ostalo bez pijaće vode.

Cisterne sa vodom šalju se u ta područja, jer u slavinama nema ni kapi. Ovako nešto nikad nismo videli... A loša vest je, koliko vidimo, da nema razloga da verujemo da će ovo prestati, rekao je ministar za ekologiju Kristof Bešu.

Premijerka Elizabet Born je upozorila da se Francuska suočava sa najgorom sušom ikada. Vreli talas koji "topi" zemlju još od juna doveo je do toga da se drveće sasuši, pa u mnogim mestima izgleda kao da je jesen.

Nakon što je zahlađenje stiglo u pojedini krajeve, francuski meteorolozi najavljuju novi skok temperatura od nedelje i još veću sušu, iako je bilo oluja u pojedinim područjima. Očekuju se temerature preko 30 stepeni, a u južnim krajevima zemlje i do 37 stepeni Celzijusa.

italija-reka-po.jpg
Dino Fracchia / Alamy / Alamy / Profimedia 

U Rimu su se stanovnici, ali i turisti hladili u fontanama po gradu. Popularne turističke destinacije u Italiji poput Firence i Palerma su na listi 16 gradova u kojima je na snazi crveni meteoalarm zbog temperatura koje dostižu i 40 stepeni Celzijusa.

Proizvodnja pirinča u dolini reke Po je ozbiljno ugrožena jer su suša i toplo vreme doveli do toga da se polja potpuno osuše i postanu slana.

Poljoprivrednici kažu da bi pirinač koji se koristio za rižoto godinama mogao da bude oštećen povećanim sadržajem soli u zemlji, koja ubija biljke.

Deo paketa vladinih mera od 17 milijardi evra za rešavanje krize troškova života u Italiji takođe ima za cilj ublažavanje posledica suše, najgore u poslednjih 70 godina u zemlji.

Prošlog meseca italijanski ministar poljoprivrede upozorio je parlament da je trećina italijanske poljoprivredne proizvodnje ugrožena zbog suše i loše infrastrukture za vodu i da će se situacija samo pogoršavati u godinama koje dolaze.

Zemlja na vodi ostaje bez vode

Holandski ministar za infrastrukturu i vodosnabdevanje Mark Harbers pozvao je stanovnike da se brže tuširaju i da ne peru automobile i ne zalivaju bašte.

Vlasnici splavova u Arnhemu kažu da je nivo vodostaja leti i zimi toliko različit da im objekti stoje nakoso.

Holandija je u sredu i zvanično saopštila da imaju problema sa nestašicom vode, te je već uvela ograničenja u poljoprivredi.

Vlada je upozorila da se očekuje da će se suša "nastaviti još neko vreme" i da se razmatraju dalje mere za očuvanje vode tokom suše, uz uveravanje da i dalje ima dovoljno vode za piće.

Zemlja je zaštićena od vode poznatim sistemom brana, nasipa i kanala, ali sa oko trećine kopnene površine ispod nivoa mora, ostaje posebno ranjiva na klimatske promene.

Neki regioni u Holandiji - drugom najvećem svetskom poljoprivrednom izvozniku posle SAD - su već zabranili poljoprivednicima da zalivaju useve. Prioritet bi sada trebalo da bude dat bezbednosti holandskog sistema nasipa, a zatim bi usledilo snabdevanje pijaćom vodom i energijom, navodi vlada.

Nivo Rajne u Nemačkoj je nastavio da pada usled visokih temperatura. Troškovi transporta rastu jer brodovi ne mogu da plove sa punim tovarom.

Transport tereta na reci se nastavlja, ali brodovi su ponekad primorani da plove 75% prazni.

"Klijentima bi često bila potrebna tri plovila za prevoz svog tereta umesto jednog", rekao je Roberto Spranci, direktor DTG brodarske zadruge.

Kapacitet transporta je već ograničen zbog povećane potražnje nakon poteza Nemačke da poveća proizvodnju električne energije na ugalj jer se sprema za smanjene isporuke gasa iz Rusije, dodao je Spranci.

Niski nivo vode u Rajni će takođe uticati na proizvodnju iz dve nemačke elektrane na ugalj u narednim mesecima.

Dunav u Rumuniji na istorijskom minimumu

U Rumuniji je nivo Dunava toliko pao da su se pojavili sprudovi u regionu Kalafat. Nivo Dunava ovde je gotovo na istorijskom minimumu.

Vlada planira da poveća ulaganja u projekte navodnjavanja kako bi ograničila štetu na usevima u budućnosti.

Evropska komisija je u sredu pozvala zemlje članice da ponovo koriste prečišćenu gradsku otpadnu vodu za navodnjavanje useva.

Drugi delovi Evrope takođe su bili svedoci vrelih talasa početkom leta.

Portugal je prošlog meseca zabeležio najtopliji jul od kada su počeli da beleže temperature 1931. godine, saopštila je u petak meteorološka služba zemlje IPMA.

Vrućina je pogoršala sušu u Portugalu, sa 45% kopna u "ekstremnoj suši" - najvišoj klasifikaciji - a ostatak u "teškoj", koja je druga po veličini, do kraja jula.

Prosečna temperatura bila je 25,14°C, saopštila je IPMA, što je skoro tri stepena Celzijusa više od očekivanog julskog proseka. Nacionalna količina padavina iznosila je 3 milimetra, oko 22% normalne količine.

Kurir.rs/Euronews