U poređenju sa političkom pozadinom koja je dovela do građanskog rata 1861-65, kada je nacija bila razderana zbog ropstva, teško je navesti samo jedno primarno pitanje koje razdvaja Amerikance danas. Da li su Sjedinjene Države osuđene na ponavljanje istorije?, objašnjava za RT Robert Bridž

Nijedna druga razvijena zemlja na svetu ne brine više od Sjedinjenih Država zbog mogućnosti građanskog rata. Možda je to zato što je sećanje na prvi (1861-65), najsmrtonosniji vojni sukob u američkoj istoriji, bilo toliko razorno da ga je nemoguće uzdrmati. Ili možda Amerikanci zaista ne vide drugi izlaz iz ćorsokaka sa kojim se trenutno suočavaju osim u ratu protiv sebe.

U još jednoj od onih višegodišnjih anketa koje izgledaju odlučne da inspirišu samoispunjavajuće proročanstvo, Ekonomist i Jugav su pitali Amerikance o promenama u američkoj političkoj klimi. Dva od pet ispitanika veruje da je građanski rat barem „donekle verovatan“ u sledećoj deceniji; Republikanci češće od demokrata očekuju građanski rat. Malo ko vidi poboljšanje stvari u narednim godinama: 62% očekuje povećanje političkih podela.

Gotovo bi se moglo tvrditi da Sjedinjene Države, nakon dugog, vrelog leta protesta BLM, praćenih jurišom na Kapitol 6. januara, već proživljavaju građanski rat, ali on samo što nije zvanično objavljen ipak. Da li je neophodna još jedna bitka kod Getisburga sa stajaćom vojskom i hiljadama mrtvih da bi se uklopila u definiciju „građanskog rata“? U svakom slučaju, racija FBI-a na Mar-A-Lago, imanje Donalda Trampa na Floridi, svakako je podvukla klimu političkih podela kao uvod u velike nemire. Republikanci su to videli kao najnoviji dokaz da establišment nema interesa da igra po pravilima. Konzervativci tvrde da „naoružane federalne agencije“ koje imaju tendenciju da se kreću tako brzo i žestoko protiv desnice, nikada ne pokazuju isti entuzijazam kada se bave navodnim greškama levice.

U međuvremenu, situacija na kulturnom frontu ne izgleda ništa manje održiva. Govorimo o zemlji koja je 65% hrišćanska i 50% konzervativna koja se bori da se uhvati u koštac sa eksplozijom žestoko kontroverznih ideja – iz teorije kritičke rase, koja nastoji da okrivi belu rasu za sve probleme koji sada pogađaju manjine, do transrodnosti, koji postulira ideju da rod nije određen fizičkim polom pojedinca, već šta god on ili ona (ili oni, ili bilo koja od otvorenih zamenica) veruju da jeste. I koliko sati priče trsanrodnih osoba može da podnese um javnosti pre nego što nešto popusti?

Ono što mnogi Amerikanci smatraju tako neodrživim je da izgleda da nema izlaza, načina da se odustane, nema načina da se zaštite čak i deca od kulturnih promena koje su u toku. Prošle godine, Stejsi Lengton, majka šestoro dece iz Virdžinije, suočila se sa nastavnicima tokom sastanka školskog odbora zbog knjiga koje su dostupne učenicima u školskoj biblioteci. Imaju naslove kao što su „Loun Boj“ i „Džender Kvir: Memoir“, knjige su opisivale seks između muškaraca i dečaka, a jedna opisuje kako učenik četvrtog razreda izvodi oralni seks sa odraslim muškarcem. Uprkos galami koja je izazvala otkrića, školski okrug je odbio da ukloni knjige sa polica pošto je politička temperatura u Sjedinjenim Državama porasla za još jedan stepen.

Dakle, iako nije teško pokazati da postoji pravi ponor koji sada razdvaja američki narod, da li to dokazuje da je građanski rat na pomolu? Niko ne zna. Tačna tačka preloma koja dovodi do toga da ljudi kažu „dosta“ i dignu oružje protiv svoje braće tek treba da se utvrdi. Možda su uslovi za građanski rat sada još zreliji nego što su bili u Linkolnovo vreme, ali Amerikanci su jednostavno postali previše udobni i samozadovoljni da bi se borili. Iako će uvek postojati nekoliko impulsivnih mladih koji nemaju šta da izgube da bi se pridružili rulji, ubeđivanje najvećeg dela američke srednje klase da odustane od svog uglađenog Netflik stila života samo da bi se borilo za cilj izgleda malo verovatno. Čvrsti, pionirski duh koji je definisao vremena 1861. daleko je od svoje moderne inkarnacije. Danas su mnogi Amerikanci zadovoljni time što vode „građanski rat“ preko društvenih medija, raspravljajući o pitanjima protiv bezličnih protivnika, dok zemlja iza njihovog prozora postaje sve nasilnije mesto.

Iako se čini malo verovatnim da će se Sjedinjene Države uskoro raspasti zbog žestoke bitke, ne može se zaboraviti da navija ima više oružja nego internet pretplata. Ovo tim frustriranim pojedincima daje sredstva da se „izraze“ bez potrebe da čekaju na zvuk trube. Tako, umesto da prisustvuju reprizi Fort Samptera (početak Građanskog rata u SAD) , Amerikanci mogu da očekujuda vidite nalet pojedinačnih aktera koji se u očaju obrušavaju na društvo koje više ne razumeju.

Kurir.rs/RT