Kineski lider Si Đinping i ruski predsednik Vladimir Putin sastaće se na marginama samita u Uzbekistanu sledeće nedelje, rekao je novinarima ruski izaslanik u Pekingu Andrej Denisov.

Očekivani susret na samitu Šangajske organizacije za saradnju bio bi prvi susret licem u lice između dva lidera od početka rata u Ukrajini.

To bi takođe bilo prvo putovanje u inostranstvo za Sija od ranih dana pandemije koronavirusa, a došlo bi samo nekoliko nedelja pre velikog političkog sastanka u Pekingu, gde se očekuje da prekine tradiciju i preuzme treći mandat, kao najmoćniji kineski lider u poslednjih nekoliko decenija.

"Ovaj samit obećava da će biti zanimljiv, jer će to biti prvi punopravni samit od pandemije“, rekao je Denisov, a prenosi Tass. "Ne želim da kažem da onlajn samiti nisu punopravni, ali ipak, direktna komunikacija između lidera je drugačiji kvalitet diskusije... Planiramo ozbiljan, punopravan sastanak naših lidera sa detaljnim dnevnim redom, na čemu sada, zapravo, radimo sa našim kineskim partnerima“, rekao je diplomata.

Očekivani sastanak Sija i Putina sledeće nedelje - i izbor destinacije za Sijevo prvo prekomorsko putovanje - signalizira važnost ruskih odnosa za Kinu, piše CNN.

Moskva i Peking su poslednjih godina postali bliži partneri jer se obe zemlje suočavaju sa tenzijama sa Zapadom, a Si i Putin su izjavili da dve zemlje imaju partnerstvo "bez ograničenja“ nekoliko nedelja pre ruske invazije na Ukrajinu. Peking je od tada odbio da osudi agresiju i umesto toga u više navrata je okrivljavao NATO i Sjedinjene Države za sukob.

Iz Pekinga nisu želeli da komentarišu najave putovanja Sija u Centralnu Aziju.

Potencijalna poseta Centralnoj Aziji kao prva zvanična poseta Sija izvan Kine od početka 2020. takođe bi bila znak njegovog sopstvenog nasleđa u jačanju međunarodnog profila Kine tokom njegove decenije na vlasti. Si je najavio svoju vodeću inicijativu Pojas i put tokom posete Kazahstanu 2013. godine

Samit Šangajske organizacije za saradnju biće održan od 15. septembra u Samarkandu u Uzbekistanu. Organizaciju čine Kina, Indija, Kazahstan, Kirgistan, Rusija, Pakistan, Tadžikistan i Uzbekistan.

Kurir.rs