Posle dve godine od kada se dogodio šestonedeljni sukob između Jermenije i Azerbejdžana u kome je jermenska vojska doživela stravični poraz i morala da ustupi veći deo od ukupno 20 posto teritorije Nagornog Karabaha došlo je ponovo do sukoba.

Kao i prošli put Azerbejdžan je u obračunu sa jermenskom vojskom koristio dronove kamikaze IAI "Harop" izraelske proizvodnje, koji su napali položaje jermenske vojske u ovom slučaju ponovo čuveni PVO sistem S-300 što je zableženo i u video snimku.

Dron „Harop“, koji je poznat još i pod nazivom “Harpy 2”, dužine je 2,5 metara, raspon krila iznosi 3 metra. Proizvođač je predvideo da ovaj dron može u vazduhu da ostane čak maksimalnih devet sati i da zato vreme pronađe odgovarajući cilj i obruši se na njega.

Maksimalni domet drona samoubice „Haropa“ iznosi 1.000 kilometara. Dron u sebi nosi bojevu glavu ukupne težine 23 kilograma.

Lansiranje može da se izvede osim sa kopnenih lansera montiranih na kamionima i sa brodskih.

„Harop“ može da napada svaki identifikovani cilj autonomno ili na način “čovek u petlji”.

Proizvođač tvrdi da ovaj dron predstavlja autonomnu paltformu koja napad može izvesti samostalno ili u sadjestvu sa drugim dronovima.

IAI za dron „Harop“ u svojim prospektima navodi da „dron samoubica“ ima sposobnost da iznenada prekine napad od strane samog operatera, u slučaju da proceni da bi eksplozija bojeve glave izazvala nepotrebne žrtve. U slučaju da meta koja bi trebala da se uništi ne pronađe, onda operater reaguje i dron može da vrati bezbedno u samu bazu.

Sa ovim dronom samoubicom raspolaže: Izrael (borbeno proveren u Siriji u napadima na snage Hezbolaha i iranske revolucionarne garde Pasdarana), posle Jevrejske države najveći korisnik ovog drona je Indija, Azerbejdžan koji je više od 50 primeraka nabavio u periodu 2015-2016. godina, Turska i Nemačka.

306371670-790247002113801-7675451859910496257-n.jpg
Printscreen/Twitter 

Prilikom obrušavanja na cilj ovaj dron samoubica proizvodi jak zavijajući zvuk, koji neke podseća približno na zvuk nemačkog bombardera dvoseda „Junkers“ Ju -87 popularno zvani i „štuka“, koji je tokom obrušavanja na cilj proizvodio, uz pomoć vazdušne sirene nazvane “Trube jerihona”, zastrašujući zvuk, zbog čega se onima koji su ga čuli ledila krv u žilama.

Azerbedjžan spada u zemlju koja je veliku pažnju posvetila upravo nabavci dronova. Na tom polju najveću saradnju je ostvario sa Izraelom, koji je omogućio ovoj kavkaskoj državi da krene i u sopstvenu proizvodnju dronova po izraelskoj licenci tipova : Aerostar i Orbiter 1K, 2, 3 i 4. Druga zemlja koja je Azerbejdžanu počela da dostavlja dronove bila je i Turska, a primena dronova tipa Bajraktar 2. Prcene govore da Azerbejdžan ima oko 100 dronova raznih tipova.

Kurir.rs/A.Mlakar