Kineski predsednik Si Đinping doputovao je u sredu u Kazahstan u zvaničnu posetu. To je njegovo prvo putovanje van zemlje otkad je izbila pandemija kovida-19, ali je njegova četvrta poseta Kazahstanu. Značaj ove posete ogleda se u više dimenzija.

Putovanje kineskog predsednika ovog puta uključuje posete Kazahstanu i Uzbekistanu, gde će i prisustvovati 22. sastanku Saveta šefova država Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u gradu Samarkandu.

Ovo je najvažnija diplomatska aktivnost šefa države uoči 20. nacionalnog kongresa Komunističke partije Kine, što u potpunosti odražava veliki značaj koji Kina pridaje Šangajskoj organizaciji za saradnju, odnosima Kine i Kazahstana kao i Kine i Uzbekistana.

foto.jpg
Kineski radio Internacional 

Ove godine se navršava 30 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Kine i Kazahstana. Tokom ove posete, Si i predsednik Kazahstana Tokajev potpisali su zajedničko saopštenje povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa.

U januaru ove godine, posle nereda u Kazahstanu, predsednik Si je odmah uputio usmenu poruku predsedniku Tokajevu. Predsednik Tokajev je rekao da će Kazahstan nastaviti da se pridržava politike jedne Kine i da će biti dobar partner i prijatelj na koga Kina može da se osloni pod bilo kojim okolnostima.

03:42
Predsednik Si Đinping započeo svoju prvu inostranu posetu nakon izbijanja pandemije Izvor: Kina

Važan deo Sijevog putovanja u centralnu Aziju je prisustvo na Samitu Šangajske organizacije za saradnju u Samarkandu. Skup je privukao posebnu pažnju međunarodne zajednice jer će na njemu prisustvovati lideri 15 zemalja poput predsednika Kine Si Đinpinga, predsednika Rusije Vladimira Putina i indijskog premijera Narendre Modija. Očekuje se da će Iran biti primljen kao članica te organizacije.

Ključ uspeha ovog mehanizma regionalne saradnje predstavlja „šangajski duh“ koji se odlikuje uzajamnim poverenjem, uzajamnom koristi, jednakošću, konsultacijama, poštovanjem različitih civilizacija i traženjem zajedničkog razvoja. Zahvaljujući tom duhu, uprkos relativno kratkom postojanju, ŠOS je dokazao nemerljiv doprinos održavanju mira i stabilnosti u evroazijskom regionu.

0618-slika.jpg
Foto Kineska medijska grupa 

Takođe je vredno napomenuti da je pre devet godina predsednik Si prvi put izneo inicijativu „Ekonomski pojas puta svile” tokom svoje posete Kazahstanu.

Zajednička izgradnja „Pojasa i puta” Kine i Kazahstana dala je primer međunarodnoj zajednici.

Do kraja jula 2022. Kina je potpisala više od dvesta dokumenata o saradnji sa 149 zemalja i 32 međunarodne organizacije duž “Pojasa i puta”.

Do kraja 2021. Kina je izgradila 79 zona za ekonomsku i trgovinsku saradnju u 24 zemlje duž rute, sa ukupnim ulaganjem od 43 milijarde dolara, stvarajući tristačetrdeset šest hiljada 346.000 radnih mesta.

Kurir.rs/Kineska medijska grupa