Japanska novinska agencija Nikkei Asia tvrdi da su tajne pošiljke ruske nafte stizale u Evropu uprkos sankcijama Zapada Moskvi zbog rata u Ukrajini.

Od početka rata 24. februara, čak 41 plovilo je vršilo transfer nafte sa obala Grčke sa broda na brod tankerima koji su napuštali Rusiju i potom stigli u evropske luke.

U izveštaju se dalje navodi da su zapadne zemlje uvele sankcije kako bi izolovale Rusiju, ali ako se isporuka ruske nafte nastavi, efekti sankcija će biti ograničeni.

Prenos nafte primećen je u zalivu Lakonija na jugu Grčke, a transfer se dogodio između Sea Falcon-a koji je registrovan u Grčkoj i Jak Log-a pod indijskom zastavom, navodi se u saopštenju.

Priča je uključivala video snimke sa sajta.

Sa civilnog čamca, reporterka Riho Nagao rekla je da je krenula ka grčkim teritorijalnim vodama, gde su se odvijali transferi nafte sa broda na brod. Označila je Lakonski zaliv na mapi elektronskog tableta u ruci.

Napominjući da se zaliv nalazi izvan grčkih teritorijalnih voda, Nagao je rekao da su se mnogi čamci okupili u regionu u istu svrhu.

„Izgleda da u Lakonskom zalivu ima dosta transporta nafte sa broda na brod i lokalno stanovništvo se plaši uništenja životne sredine, prenosi turski portal Jeni Safak.

Tražite odgovor na pitanje "Kuda ide nafta?" Nikkei Asia je naveo da su pregledali podatke Refinitiva, dobavljača podataka o finansijskom tržištu, kako bi utvrdili rutu tankera koji su napustili ruske luke i koja su plovila sa njima kontaktirala.

Podaci su pokrivali vode u blizini mediteranske obale Grčke, gde se često dešavaju transferi sa broda na brod. Signali sistema za automatsku identifikaciju (AIS) sa plovila su praćeni da bi se identifikovale njihove rute.

Promene gaza plovila, rastojanje od vodene linije do dna trupa, koje se povećava kada je brod jako opterećen, proverene su da bi se utvrdio broj transfera sa broda na brod.

Nikkei Asia je saopštio da je otkrio 175 transfera, uključujući tankere iz Rusije, kod grčke obale tokom šest meseci do kraja avgusta, u poređenju sa samo devet takvih transfera u istom periodu prošle godine.

Prema Refinitivu, Rusija je izvezla 23,8 miliona barela nafte za transport sa broda na brod sa obale Grčke, u poređenju sa 4,34 miliona barela u istom periodu prošle godine.

Praćene su rute tankera i utvrđeno je da je u luke stiglo 89 tankera -- od kojih je 41 usidren u Grčkoj, Belgiji i drugde u Evropi.

Otkriveno je da su vode u blizini Grčke važno čvorište za isporuke nafte između Rusije i Evrope.

EU će potpuno zabraniti uvoz ruske nafte u februaru 2023. Velika Britanija će u decembru uvesti puni embargo na rusku naftu.

Izvoz ruske nafte u EU u julu je iznosio 2,8 miliona barela, prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA). Ovo je zabeleženo kao pad od 26% u odnosu na januar.

Dok EU i Velika Britanija planiraju da potpuno zabrane uvoz ruske nafte do kraja 2022. godine, kompanije koje nastavljaju da kupuju rusku naftu suočavaju se sa kritikama.

Kurir.rs