ISPOVEST RUSKIH DEZERTERA KOJI SU POBEGLI U GRUZIJU: Čim sam čuo za mobilizaciju, strpao sam ženu i dete u kola i krenuo! VIDEO
Ruski muškarci beže u susednu Gruziju kako bi izbegli da budu pozvani da se bore u ratu sa kojim se ne slažu nakon naredbe ruskog predsednika Vladimira Putina da mobiliše stotine hiljada rezervista za sukob u Ukrajini.
U jednom trenutku u nedelju, procenjeno je da je čekanje za ulazak u Gruziju iznosilo 48 sati, sa više od 3.000 vozila u redu da pređu granicu, javili su ruski državni mediji, pozivajući se na lokalne zvaničnike.
Gruzijska prestonica Tbilisi već je zabeležila priliv od oko 40.000 Rusa otkako je Moskva napala Ukrajinu 24. februara, prema vladinim statistikama.
„Kada smo saznali za mobilizaciju, sve smo ostavili kod kuće i uskočili u kola“, rekao je Dmitrij Kurilijunok za Rojters u Tbilisiju.
Dmitrij, njegova supruga Irina i mlada ćerka prvo su se vozili preko južne Rusije od Krasnodara do Mineralnih voda na Severnom Kavkazu, gde su mnogi prelazili u Gruziju. Tamo su angažovali lokalnog vozača da ih preveze kroz granične prelaze i posle 24 sata stigli su u Tbilisi.
"Potpuno smo protiv ovog rata. Za nas, kao i za druge, to je strašno. Da ginemo i da ubijamo druge, i za šta? Ne razumemo. Zato smo odlučili da pobegnemo", rekao je on.
Nejasan je tačan broj ljudi koji su napustili Rusiju otkako je Putin prošle srede najavio ono što je nazvao „delimičnom mobilizacijom“. Ali se pojavljuje rana slika značajnog egzodusa.
Scene poput onih na granici Rusije i Gruzije dešavale su se i na prelazima sa Kazahstanom, Finskom i Mongolijom, koji su prijavili velike redove. Rusija nije zatvorila svoje granice, a činilo se da stražari uglavnom puštaju ljude da odu.
Letovi koji polaze iz Moskve za nekoliko zemalja koje održavaju direktne letove sa Rusijom su ili rasprodati ili imaju samo nekoliko karata na raspolaganju po astronomskim cenama.
Snimci drona pokazuju duge redove vozila na putu za izlazak iz Rusije na njenoj granici sa Gruzijom, u Verhnom Larsu
Rusi koji su već u Tbilisiju videli su Putinov dekret o mobilizaciji kao dodatno opravdanje svoje odluke da pobegnu.
„Došao sam u Tbilisi pre oko mesec i po dana jer nisam podržao vojnu invaziju na Ukrajinu“, rekao je Ivan Strelcov, rezervista u ruskim oružanim snagama koji je mogao da bude prisilno mobilisan da je bio u Rusiji.
"Učestvovao sam u protestima kada je počela vojna operacija. Za nas kao aktiviste stvari su u ovom trenutku postale veoma teške. U našoj matičnoj domovini svi smo pod nadzorom", rekao je on.
Više od 200 muškaraca koji su privedeni na antiratnim protestima u Moskvi prošle nedelje dobili su nacrt poziva, javili su državni mediji.
Ali talas novih dolazaka u Tbilisi takođe preti da ponovo rasplamsa uzavrela antiruska osećanja u Gruziji – kako među lokalnim stanovništvom, tako i među ruskim emigrantima koji su već u prestonici.
Zgrade, prodavnice, muzeji i parkovi širom Tbilisija i dalje su oblepljeni ukrajinskim zastavama i prokijevskim porukama, a grafiti koji govore Rusima da „idu kući“ ili vređaju Putina su uobičajeni prizor.
Lokalno stanovništvo negoduje zbog ekonomskog uticaja desetina hiljada novopridošlih na grad od nešto više od milion ljudi, pri čemu su cene stanova skočile tokom poslednjih šest meseci.
Neki Rusi takođe osećaju ljutnju zbog najnovijeg priliva.
„Bili su na protestima (protiv mobilizacije), ali prvih sedam meseci ovog rata za njih je sve bilo normalno i u redu“, rekao je Stas Gavoronski, pisac koji poseduje prodavnicu polovnih knjiga u Tbilisiju.
„Ali sada su uhvaćeni u to i protestuju protiv rata“, rekao je on.
Kurir.rs/Reuters
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)