Kineski premijer Li Kećijang, dosadašnji broj dva u rukovodstvu Kine i glavni zagovarač ekonomskih reformi jedan je od četiri člana moćnog sedmočlanog Stalnog komiteta Politbiroa Komunističke partije Kine, koji neće ponovo biti imenovani u to telo.

Njihova imena nisu uvrštena u spisak novog sastava Centralnog komiteta Komunističke partije Kine koji ima 205 članova, koji je objavljen danas na završetku kongresa partije.

Samo članovi Centralnog komiteta mogu da budu u Stalnom komitetu.

Vladajuća Komunistička partija Kine odobrila je danas amandman na pravila te stranke kojim bi mogao dalje da se ojača položaj Si Đinpinga kao vodje Kine i da mu se omogući treći petogodišnji mandat na čelu.

Očekivani potez donet je na završnoj sednici jednonedeljnog kongresa partije na kome se odredjuje politika u narednih pet godina.

79879879798.jpg
Twitter/dansoncj 

Tekst amandmana nije odmah objavljen, ali pre nego što je odobren pročitano je obrazloženje zašto se donosi i više puta pominjan je Si i navedena njegova dostignuća u jačanju vojske i privrede i osnaženju autoriteta partije.

U kratkoj izjavi na zatvaranju kongresa Si je rekao da revizija pokazuje "jasne potrebe za podržavanje i jačanje ukupnog rukovodstva stranke".

Na prethodnom kongresu, 2017 godine, partija je podigla status Sija time što je njegove ideje, poznate kao "Misao Si Djinpinga" unela u stranačku povelju.

Oko 2.000 delegata, svi sa maskama prema strogoj kineskoj politici o tolerisanju nula kovida, su izabrali novi Centralni komitet od 205 članova koji će vladati strankom narednih pet godina, javili su državni mediji.

Očekuje se da će Si ostati na čelu partije a imena novog rukovodstva treba da budu objavljena sutra.

0526-slika.jpg
Foto Kineska medijska grupa 

Inostranim medijima nije bilo omogućeno prisustvo prvom delu sastanka, verovatno kada se glasalo, u Velikom holu naroda u centru Pekinga.

U izveštaju koji je Si pročitao na otvaranju kongresa pre nedelju dana pokazala se odlučnost da se ostane na sadašnjem putu i suoči sa domaćim i medjunarodnim izazovima.

Si je u prvoj deceniji na vlasti postao jedan od najmoćnijih savremenih vodja Kine a time i takmac Mao Cedungu koji je osnovao komunističku državu 1949. i vodio zemlju četvrt veka. ; Očekivan treći petogodišnji mandat koji će Si dobiti, prekinuo bi nezvanični limit od dva mandata uveden da bi se izbegli ekscesi Maove vladavine jednog čoveka, posebno burna Kulturna revolucija 1966-1976, tokom koje je Si, tada mladić, bio povučen iz škole koju je pohađala politička elita.

Kurir.rs/Beta