Britansko ministarstvo odbrane objavilo je novi obaveštajni izveštaj o stanju u Ukrajini i u njemu se navodi da su od početka sukoba 24. februara ruske snage imale najmanje 23 potvrđena gubitka jurišnog helikoptera "ka-52 hokum".

screenshot-3.jpg
Printscreen Twitter 

- To predstavlja više od četvrtine flote ruskih vazduhoplovnih snaga u službi od 90 helikoptera "ka-52" i gotovo polovinu ukupnih ruskih gubitaka helikoptera u Ukrajini. Ruski jurišni helikopteri pretrpeli su intenzivne udare ukrajinskih prenosnih sistema protivvazdušne odbrane jer nemaju odgovarajuću podršku borbenih aviona, što se ne bi očekivalo prema ruskoj vojnoj doktrini.

Britanski obaveštajci navode i da Rusija ne uspeva da održi odgovarajuću premoć u vazdušnom prostoru kako bi pouzdano izvršila korisnu blisku podršku iz vazduha u blizini prve linije fronta.

- Ruski komandiri sve više pribegavaju sprovođenju visokorizičnih misija jurišnih helikoptera kao jedne od retkih dostupnih opcija za pružanje bliske podrške trupama u prvim redovima fronta - naveli su britanski obaveštajci.

Na društvenim mrežama se pojavio snimak obaranja ruskog helikoptera Ka-52 Aligator Kamov!

Društvenim mrežama kruži snimak pada ruskog helikoptera Ka-52 Aligator Kamov. Navodno se ovo desilo u hersonskoj oblasti koja se nalazi u fokusu rata u Ukrajini koji je počeo 24. februara 2022. godine. Nije poznato kada tačno se ovo dogodilo.

Ukrajinski vojnik je koristio ručni raketni sistem za gađanje ciljeva u vazduhu. Nakon što je video da je ruski helikopter oboren, ukrajinski vojnik je počeo da vrišti i skače od sreće.

Kakav je borbeni helikopter Ka-52 Aligator?

Aligator je težak 7.700 kilograma. Projektovan je u konstruktorskom birou “Kamov”, proizvodi ga fabrika “Progres” iz Arsenjeva na istoku Rusije.

Maksimalna visina letenja je oko 4.000 metara, dok je brzina vertikalnog uspinjanja deset metara po sekundi. “Nos” helikoptera na sebi ima dva radara sa antenama - jedan za vazdušne ciljeve a drugi za ciljeve na zemlji. Termalne kamere za izviđanje terena danju i noću nalaze se u dve kupole - jedna je ispod kokpita a druga se nalazi ispod nosa helikoptera. “Ka-52” ima topove koje ima Aligatorov prethodnik, model “Ka-50” i oni se nalaze na oba krila.

Da bi se održala maksimalna brzina od 315 kilometara na čas, oklop i skladište za municiju su morali da budu smanjeni. Ono po čemu se razlikuje od konkurencije, po izgledu i performansama, su kontrarotirajuće elise. One u potpunosti eliminišu potrebu za repnim rotorom, donose i velike aerobatičke sposobnosti.

Još jedno tehničko rešenje “Aligatora” čini jedinstvenim. U pitanju je katapultirajuće sedište “Zvezda” K-37, koje funkcioniše tako što će u slučaju nužde, pre aktiviranja raketnih bustera u sedištima, eksplozivna punjenja usmerenom detonacijom razneti rotore, koji odlete u stranu, i samim tim omogućuje pilotu da bezbedno iskoči iz kokpita nakon čega se otvara padobran.

I dalje se Ka-52 smatra najboljim borbenim helikopterom na svetu. Leti na malim visinama, ima autopilota koji obaveštava pilote o nižim objektima u blizini poput zgrada ili strujnih žica. Proizvodnja “Aligatora” počela je u manjem obimu sredinom devedesetih godina prošlog veka, dok je serijska proizvodnja počela 2008. godine. Porodica helikoptera Ka-50 imala je “vatreno krštenje” u Čečenskom ratu 2001. godine.

*Sve informacije o sukobu u Ukrajini na portalu Kurir.rs prenete su iz izvora koji su se do sada pokazali prilično relevantnim, i koje u skladu sa okolnostima i dužnom novinarskom pažnjom dodatno proveravamo. Ipak, kako je u toku i pravi medijski i propagandni rat, redakcija Kurira moli čitaoce da nam skrenu pažnju na eventualne dezinformacije i lažne vesti, kako bismo pravovremeno reagovali i ispravili eventualne greške. Informacije slati na mejl redakcija@kurir-info.rs

Kurir.rs/Mondo