MOĆNIJI OD KRALJEVA: Evelin de Rotšild umro u Londonu 91. godini, stajao iza Margaret Tačer, bio savetnik kraljice Elizabete
Evelin de Rotšild, potomak čuvene bankarske dinastije, umro je u 91. godini u svom domu u Londonu, navodi Njujork tajms.
U početku je malo obećavao, na kraju se pridružio porodičnoj firmi i dospeo do predsednika, imajući ogroman uticaj u britanskim finansijskim i političkim poslovima.
Arhiv Rotšild , koji je osnovala porodica Rotšild, potvrdio je njegovu smrt.
Sa svojom ljubavlju prema trkačkim konjima, sportskim automobilima, zabavama i putovanjima, Evelin Rotšild je bio poznat kao međunarodni plejboj. Pao je na ekonomiji i napustio Univerzitet Kembridž, izgledao je srećniji na terenu nego u bankarskim krugovima u Sitiju, i nije imao ukusa za visoke finansijske ili investicione strategije.
Ali ime i istorija Rotšilda su ga opterećivali. Evelinov otac je bio predsednik, a njegov pra-pradeda osnivač NM Rothschild & Sons, britanskog ogranka porodičnog bankarskog carstva koje je počelo u Frankfurtu u 18. veku, u Nemačkoj, i koje je uticalo na sudbine nacija tokom 200 godina.
Rotšildi su finansirali armije Evrope u Napoleonovim ratovima, spasili Banku Engleske u krizi likvidnosti, bili su ključni u donošenju Zakona o ukidanju ropstva iz 1833. i finansirali britansku kupovinu kontrolnog udela u Sueckom kanalu 1875. godine. Čak su pomogli u finansiranju izgradnje podzemne željeznice u Londonu.
Dakle, nakon pripravništva u Njujorku i Torontu, g. Rothschild se 1957. pridružio NM Rothschild-u kao partner u obuci. Tokom dve decenije, savladao je zamršenosti banke koja je pokušavala da preživi u globalizovanom svetu finansijskih institucija, od kojih neke imaju 200.000 zaposlenih i imovinu vrednu trilione dolara. Njegova banka je imala samo 600 zaposlenih i imovinu od 7 milijardi dolara, ali je imala legendarno ime Rotšild
I gospodin Rothschild, koji je postao predsedavajući 1976., je to je iskoristo. Kao i njegovi preci, gradio je jake veze sa britanskom vladom, medijima i finansijskim i poslovnim zajednicama. Postao je predsednik The Economist-a i direktor novinske grupe lorda Biverbruka, predsednik Britanskog udruženja trgovačkih banaka i hartija od vrednosti i finansijski savetnik kraljice Elizabete II, koja ga je proglasila za viteza 1989.
Tokom konzervativne vlade premijerke Margaret Tačer, od 1979. do 1990. godine, Rotšild je pomogao da se ostvari njena politika privatizacije, prodaje državnih industrija i druge imovine privatnim kompanijama, navodno da bi poboljšao njihovu produktivnost, povećao konkurenciju, smanjio radnu snagu , oslabio sindikate, prikupio sredstva za vladu ugroženu štrajkovima i nacionalnom recesijom.
Sa Rotšildom i njegovim bankarima koji su dogovarali prodaju, i u nekim slučajevima pomogli u pregovorima, Tačerova se odrekla nacionalizovane industrije nafte, gasa i čelika, državnih tehnoloških kompanija, regionalnih električnih mreža i drugih kompanija. Tokom 1990-ih, premijer Džon Mejdžor je na sličan način privatizovao British Rail i ostatke rudarske industrije desetkovane štrajkovima i zatvaranjima.
Kako su spajanja progutala manje finansijske institucije u rastućoj koncentraciji globalne bankarske moći 1980-ih, g. Rotšildu su istoričari pripisali zasluge za zaštitu imena Rotšild od onoga što je smatrao nezgodnim poslovima i očuvanje nezavisnosti, koja je bila ugrožena od spolja i unutrašnjim nejedinstvom.
Reputaciju Rotšildova reputaciju ugrozio je 1960-ih rođak Džejkob Rotšild, koji je predložio spajanje porodične banke sa SG Varburg, investicionom bankom koja je kotirana na Londonskoj berzi. Džejkob je kasnije koristio porodično ime u svom agresivnom Rothschild Investment Trust-u da sklopi unosne poslove sa kompanijama za umetnost i iznajmljivanje automobila i preuzem zajednički fond sa američkim preduzetnikom Saulom Stajnbergom.
Protiveći se upotrebi imena za takve poslove, konzervativniji Evelin je nadmudrio svog rođaka, koji je dao ostavku na mesto direktora porodične holding kompanije i preimenovao sopstvenu jedinicu u RIT Capital. Spor je trajao do 1980. godine, kada su se rođaci složili da će porodična banka poslovati odvojeno od Džejkobovog RIT poduhvata. Dok je štampa okarakterisala sukobe kao porodičnu svađu, ona je imala šire implikacije na jedinstvo i nezavisnost Rotšildovog preduzeća.
Od 1760-ih, kada je patrijarh Majer Amšel Rotšild osnovao dinastiju u Frankfurtu i poslao četiri od svojih pet sinova da osnuju još četiri preduzeća u Londonu, Parizu, Beču i Napulju, Rotšildi su bili partnerstvo čije su bogatstvo i porodične veze bile snažne. Ali u 20. veku, svetski ratovi, Velika depresija i drugi problemi su poremetili su taj savez.
Da bi obnovio partnerstvo Evelin Rotšild je predvodio uspešne napore da ponovo ujedini različite porodične interese pod švajcarskom kompanijom Rothschild Continuation Holdings, koja je držala udele u Rotšildovim firmama u Britaniji, Francuskoj, Sjedinjenim Državama, Holandiji, Australiji, Hong Kongu, Singapuru i druga mesta.Evelin Rotšild je bio njen predsednik od 1982. do 2003. godine.
„Najvažnija snaga porodice je jedinstvo“, rekao je za Njujork tajms 1996.
Najal Ferguson, britanski ekonomski istoričar, napisao je u „Kući Rotšilda“ (1998) da je gospodin Rotšild verovao „da bi Rotšildi mogli da kombinuju tradicionalne vrline porodične firme sa istinskim globalnim dosegom izgradnjom moderne verzije starog Rotšild sistema: u centru je blisko povezana grupa kompanija koje kontroliše porodica sa mrežom agencija i saradnika sa različitim stepenom autonomije".
(Kurir.rs/Njujork tajms)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega