SUOČAVANJE SA KOLONIJALNOM PROŠLOŠĆU: Nigeriji predato 20 veoma vrednih starih skulptura, Nemačka će vratiti još oko 1.000
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok predala je Nigeriji 20 artefakata opljačkanih u 19. veku na ceremoniji u prestonici Abudži, prenosi BBC.
Povratak ovog kompleta Benin bronze usledio je nakon dogovora sklopljenog ranije ove godine o prenosu vlasništva nad više od 1.000 ovih dragocenih predmeta.
Nigerija je u julu saopštila da je to prvi put da je neka evropska zemlja sklopila ovakav sporazum.
Gospođa Berbok je rekla da je to deo napora da se suoči sa "mračnom kolonijalnom istorijom" .
Govoreći u Abudži u utorak, ona je dodala da je to prilika da se isprave neke od nepravdi iz prošlosti.
Među vraćenim predmetima su neke od poznatih ceremonijalnih glava, rezbarija od slonovače, kao i ukrašena ploča.
Potezi za vraćanje predmeta ukradenih u kolonijalnoj eri dobijaju zamah poslednjih godina dok se evropske zemlje i muzeji imaju muke sa načinom na koji su artefakti došli u njihov posed.
Izraz beninske bronze odnosi se na hiljade metalnih skulptura, ploča i rezbarenja napravljenih između 15. i 19. veka i opljačkanih od strane britanskih trupa 1897. iz zapadnoafričkog kraljevstva Benin, u današnjoj nigerijskoj državi Edo.
Skulpture, cenjene zbog svoje lepote i tehničke umetnosti, od duhovnog su i istorijskog značaja za narod iz tog dela Nigerije. Njihova krađa i dalje ostaje tačka bola za potomke.
Nakon što su poslate u Veliku Britaniju krajem 19. veka, mnoge su prodate na aukciji u Londonu, a neke su kupili nemački kolekcionari, saopštilo je nemačko ministarstvo spoljnih poslova.
Zemlja drži oko 1.100 od procenjenih 5.000 koliko je zauzeto, dodaje se u saopštenju .
Drugi se nalaze u arhivama muzeja u Velikoj Britaniji, uključujući Britanski muzej, koji ima najveću pojedinačnu kolekciju od oko 900 predmeta. Akt parlamenta sprečava Britanski muzej da ih vrati.
Ali prošlog meseca, londonski muzej Horniman, koji je privatna dobrotvorna organizacija, vratio je desetine predmeta, uključujući i neke beninske bronze, u vlasništvo Nigerije - što ga čini prvim muzejom u Velikoj Britaniji koji je zvanično preduzeo takvu akciju u ovom obimu.
Nacionalna komisija Nigerije za muzeje i spomenike izdala je zvanične zahteve za repatrijaciju muzejima širom sveta.
Vlada planira da 2026. godine otvori Muzej zapadnoafričke umetnosti Edo u Benin Sitiju, koji je dizajnirao britansko-ganski arhitekta Sir David Adjaie, za smeštaj najveće kolekcije beninskih bronzanih predmeta ikada sastavljenih.
U kolonijalnoj eri Nemačka je vladala delovima zapadne, istočne i južne Afrike do kraja Prvog svetskog rata.
Prošle godine je zvanično priznala da je počinila genocid tokom okupacije Namibije.
Nemački kolonizatori su tamo ubili desetine hiljada ljudi Ovaherero i Nama između 1904. i 1908. godine.
Poslednjih godina Nemačka je vratila ljudske ostatke u Namibiju, od kojih su neki korišćeni u sada diskreditovanom istraživanju rasne klasifikacije.
(Kurir.rs/BBC)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega