Kad je 24. februara 2022. godine krenula ruska agresija na Ukrajinu očekivalo se da Kremlj postigne svoje ciljeve za tri dana ili dve do tri nedelje.

To nisu bile procene samo laičke javnosti već i vojnih stratega koji su potkrepljivali svoje prognoze činjenicom da je ruska vojska nadmoćna. Nakon više od 300 dana krvavih borbi, prethodne prognoze su oborene. Ruska vojska je u martu držala četvrtinu Ukrajine, a u ovom trenutku svega 15 odsto i čak mora da se brani i na svojoj teritoriji!

U apsolutnim brojevima to bi izgledalo ovako: Ukrajina ima 603.700 kvadratnih kilometara, a od toga je Rusija na vrhuncu kontrolisala 161.752 km2. Nakon toga su Ukrajinci povratili 43.500 kvadratnih kilometara.

Trenutno se vode najveće borbe oko Bahmuta, a Rusi se upinju da zabeleže pobedu koja izostaje od avgusta. Sve ovo ukazuje da se polako ruši mit o nepobedivosti ruske vojske.

Šta se dalje može očekivati na frontu? Kako će poseta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Vašingtonu i najnovija tura moćnog naoružanja uticati na tok rata? Da li će se nešto promeniti nakon što je ruski lider Vladimir Putin otvoreno govorio o mirovnim pregovorima?

O ovim temama govorili su u emisiji Usijanje dr Dragan Petrović, naučni savetnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu iIvan Miletić, ekspert za odbranu i bezbednost.

Petrović je ukazao da je podatak da Rusi drže 15 odsto teritorije netačan.

213073.00-16-55-06.still005.jpg
Foto: Kurir Televizija

- U podacima koje ste izneli postoji niz netačnosti. Vrlo je krupna netačnost o 15 posto. Tu računicu bi mogao da izvede i osnovac. Rusija drži 28.000 kilometara kvadratnih krimske oblasti, drži celu Lugansku oblast, nešto iznad polovine Donjecka, oko tri četvrtine Zaporoške i značajan deo Hersonske oblasti. Kad se izračuna to je 18 posto. Nadam se da je ovo nehotična laž - rekao je Petrović.

Dodao je da treba imati u vidu da se Rusija sama povukla sa određenih teritorija iz strateških ciljeva:

- Ovde ima teritorija koje je Rusija napustila. Zbog čega čitavu računicu moramo sagledati u drugom kontekstu. Ono što je Rusija izgubila jesu manji delovi Harkovske i Hersonske oblasti i jedan mali deo u Donjecku. Po svemu sudeći uzrok tome je nedovoljan broj vojnih snaga.

Petrović je istakao da nije siguran da su Rusi bilo gde rekli da će za 15 dana završiti operaciju i da ne znamo koji su stvarni ciljevi Rusije.

Miletić se saglasio da se ne može utvrditi koliko se zvanični ciljevi Rusije podudaraju sa njenim stvarnim ciljevima.

213073.00-20-43-02.still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Rusija je dala deklarativne ciljeve da bi mobilisala svoje javno mnjenje. Rusiji je važno da konsoliduje teritoriju koju je zauzela. Ne možete dovesti 300.000 vojnika i odmah ih poslati na front. Tek kada se uvežbaju onda će ta vojska početi da dejstvuje. Da li će udariti sa neke druge strane ili će se pridružiti postojećim jedinicama to je nepoznato - kaže Miletić.

Petrović je detaljnije analizirao borbene položaje u predelu Bahmuta i objasnio zbog čega je Rusima od presudne važnosti zauzimanje ovog grada. Detaljniju analizu pogledajte u videu:

03:26
NA BAHMUTU SE LOME KOPLJE?! Analitičari: Ovaj grad je od ogromnog strateškog značaja i teško ga je osvojiti, A EVO I ZAŠTO Izvor: Kurir televizija

Miletić se nadovezao i rekao da je industrijsku oblast Donbasa, koju je analizirao Petrović i u vreme rata, kako je rekao, belih i crvenih bilo teško zauzeti.

- Kada su Nemci uspeli da je zauzmu 1942, Sovjetima je bilo teško da je povrate. Tu ima dosta rudnika, fabrika, podzemnih voda... Geografija je takva da je jako teško tu oblast zauzeti osim opkoljavanjem o čemu svedoči i istorija - kaže Miletić.

Smatra da se s obzirom na razvoj situacije na frontu mogu očekivati intenzivna ofanzivna dejstva:

- Očekuje se velika ofanziva ako ne dođe do pregovora i mi možemo očekivati novi ciklus sukoba, a kako će to izgledati vrlo je teško predvideti. Ono što je tu velika opasnost jeste proširivanje fronta na druge zemlje poput Belorusije, na primer, što bi moglo da izazove domino efekat.

213073.00-18-07-08.still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

Petrović smatra da isporučenje američkih raketa "Patriot" ne može značajno izmeniti stanje na frontu.

- "Patriot" jeste ohrabrenje na jednom delu fronta. Na konkretnoj liniji fronta može da bude od pomoći, ali ne i na celom frontu. Ukrajina se uspešno drži zahvaljujući zapadnoj pomoći. Moguće je da je Rusija okasnila sa mobilizacijom za nekoliko meseci. Mislim da je došlo do tog kašnjenja zbog nesaglasja društvene i političke elite. Deo elite i tajkuna želi da se sukob ne diže na viši nivo i da se pokuša pronaći kompromis - rekao je Petrović.

Prema njegovoj proceni, Rusija će u nekom trenutku morati da angažuje više vojnih kapaciteta:

- Ako ne dođe do kompromisa, čini se da će ruska strana morati da angažuje veću silu i naoružanje, kao i da vojno realizuje većinu ciljeva kako bi pojačala pregovaračku poziciju. U suprotnom ne vidim da će Kijev prihvatiti amputaciju dela svoje teritorije.

2.jpg
Foto: EPA Stanislav Kozliuk

Miletić se nadovezao i podsetio da je predsednik Rusije Vladimir Putin u nedavnom obraćanju rekao da će se ruske snage angažovati u značajno većem procentu:

- Putin je rekao da će se snage povećati možda i do 50 posto. Rusija je dovoljno velika da uvek može da se izvrši mobilizacija. Jedno je kad ljudi beže iz zemlje, a drugo je kad krenu antiratni protesti kojih u Rusiji trenutno nema.

Povodom spekulacija o tome da bi Rusija mogla da upotrebi rakete "Sarmat", Miletić je rekao da je to ruska strategija odvraćanja neprijateljske strane od napada.

bakhmut-profimedia0735984625.jpg
Foto: BULENT KILIC / AFP / Profimedia

Petrović je kao otežavajuću okolnost za postizanje kompromisa naglasio rusko anketiranje četiri ratne oblasti Ukrajine:

- Jako je teško poverovati da bi Rusi mogli da žrtvuju četiri teritorije koje su prisvojili. U ustavu Rusije piše da je ruske teritorije nemoguće otuđiti i da je sam razovor o tome krivično delo za koje je predviđena smrtna kazna. Ako bi slučajno Kijev prihvatio da sporne četri oblasti budu deo Rusije, kao i Krim, onda bi moglo da se razgovara o miru. Kako smo miljama daleko od toga, ja ne vidim prostor za ozbiljne pregovore.

Miletić se složio da je momenat kada je Rusija anketirala četiri ratne oblasti promenio dosta toga promenio.

- Mi bismo voleli da taj rat prestane, ali obe strane su duboko "zagrizle"! Animozitet između suprotstavljenh strana je ogroman i to nam daje nagoveštaj da će ovo biti dugotrajan sukob.

Kurir.rs

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Yettel Hipernet TV, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud