Kina je od 8. januara promenila upravljanje kovidom 19, na upravljanje zaraznim bolestima klase B, umesto ranijeg ponašanja kao da je zarazna bolest klase A.

Istovremeno su otkazani zahtevi za karantinom za međunarodne dolaske. Turizam izvan Kine kineskih građana takođe se nastavio.

Kina se pripremila tri godine za ovaj dan.

Nakon teške borbe protiv epidemije, Kina se prilagodi svoju prevencijsku politiku protiv kovida 19 u skladu sa vremenom i situacijom, što je omogućilo bolju koordinaciju prevencije i kontrole nad epidemijom i ekonomskog i socijalnog razvoja, te takođe olakšava razmenu kineskog i stranog osoblja.

Trenutno, stopa vakcinacije protiv kovida u Kini je premašila 90 odsto.

Kina je prijavila više od 3,48 milijardi doza vakcine protiv kovida 19, izgrađujući jaku imunološku barijeru.

Nakon tri godine ispitivanja od kovida19, Kina je poboljšala sistem kontrole bolesti i ojačala rezervu resursa za kritičnu brigu. Istovremeno, svest o zaštiti zdravlja kineskog naroda značajno se poboljšao, a njihova osobna zaštita se postupno poboljšala.

Svi ovi su okupili dobre uslove za Kinu kako bi prilagodila svoju prevencijsku politiku protiv epidemije. Trenutno, Kina prolazi kroz promenu perioda politike prevencije protiv kovida 19 i neizbežno će se susresti sa problemima.

Međutim, na temelju naučne procene, epidemijska situacija u Kini je uobičajeno kontrolisana. Efikasnost trogodišnje borbe protiv epidemije dovela je prevenciju i kontrolu nad kovidom 19 u novu fazu, koja je takođe moćan podsticaj svetskoj ekonomiji.

Takođe u proteklih tri godine, američka vlada je bila neaktivna pred epidemijom i mnogo puta je propustila prozorni period. Sjedinjene Države su se otvoreno i tajno borile sa državama. Republikanska partija i Demokratska partija bore se međusobno…

Sjedinjene Države nisu formirale zajedničku silu za prevenciju protiv epidemije, a ljudi su bili u gubitku. Posebno, pod prevarama nekih nepristojnih političara, proširili su antiintelektualne i antinaučne osećaje američkog društva, postali su saučesnik u širenju virusa.

Može se reći da epidemijska katastrofa s kojom se susretnu SAD nije samo prirodna katastrofa, već i katastrofa uzrokovana neuspehom politike javnog zdravlja i političkih sistema.

Ti američki političari nisu odražavali svoje dužnosti, već su diskreditovali efikasnosti kineskih antiepidemijskih napora, i nastavili politiziranje epidemije. Takva predstava je previše neugodna, i takav pokušaj je previše proziran!

(Kurir.rs/Kineska medijska grupa)