Vest dana svakako od ponedeljka rano ujutro je Moldavija, odnosno Pridnjestrovlje, nepriznata oblast koja je od 1993 godine kad se završio kratkotrajni građani rat ima poluaotunomni status. Garant mira bila je Rusija i tamošnja 14. ruska armija, koja je rasformirana 1995. godine, a taj prostor između Ukrajine i Moldavije kontrolišu ruski mirovnjaci. Glavni zadaci operativne grupe su mirovna misija i zaštita vojnih skladišta.

Brojno stanje stanovništa ove oblasti je oko 500.000 stanovnika. Kad se pogleda nacionalna struktura Pridnjestrovlja je 60 odsto Rusa i Ukrajinaca. Republika je tražila otcepljenje od Moldavije i pre raspada SSSR .

Godine 1992, nakon neuspelog pokušaja Kišinjeva da reši problem silom, Pridnjestrovlje je praktično postalo nekontrolisana teritorija. Skoro svi stanovnici ove nepriznate oblasti imaju ruski pasoš.

Ono po čemu je Pridnjestrovlje poznato jesu velika vojna skladišta još iz vremena Sovjetskog Saveza. Da ironija bude veća na samo 2 kilometra od granice sa Ukrajinom nalazi se veliko vojno skladište puno puščane municije, artiljerijskih granata i raketa za višecevne bacače raketa. Takođe u par skladišta nalazi se i dosta tenkova T-64BV, borbenih vozila pešadije BMP-1, 2, BTR 60, 70, BRDM 1 i2, guseničari MT LB, BTR 50 gomila artiljerije, haubica 152 mm D-44, protivtenkovskih topova MT 12 kalibra 100 mm, protivavionskih topova KS-19 kalibra 100 mm, tu su i višecevni bacači raketa kalibra 122 mm, protivavionski topovi kalibra 14,5, 23 i 57 mm, kao i radari za osmatranje P-12.

Drugo veće skladište nalazi se na 5 kilometara od ukrajinske granice i navodno u njemu postoje bojeve glave za artiljerijska zrna sa nukelearnim punjenjem. Naravno, to spada u još jedan mit, bajku, basnu i legendu koja egistira više od 30 godina, ali zapadnjaci vole obilato da to eksploatišu u medijskim spinovima i vođenju specijalnog rata. Osim klasičnih artiljerijskih zrna nema ništa.

Pridnjestrovlje je inače dugo vremena važilo za jednog od najvećih izvoznika viškova naoružanja koje je preko Odese išlo put sveta, pre svega Afrike i Azije.

Vojni potencijal Moldavije

Vojska Moldavije pod oružjem ima 6.000 aktivnih pripadnika i 12.000 rezervista.

Od naoružanja ima 381 oklopno vozilo, 10 tenkova i 2 borbena helikoptera sa kojima brani državu površine 33.846 kvadratnih kilometara.

Kurir.rs/A.Mlakar