TURSKA NA UDARU NOVE POŠASTI Krateri podsetili na rupe u Petrinji: Nastaju svuda, a posledice mogu biti FATALNE, evo o čemu je reč
Pojava ogromnog kratera u Turskoj nakon katastrofalnog zemljotresa početkom februara uznemirila je javnost, a ovo je poslednji ovakav fenomen u zemlji, nakon što se prošle godine u turskom regionu doline Konija otvorilo 16 džinovskih vrtača u roku od nekoliko meseci usled suše.
Kako je objavljeno u subotu, u Turskoj se iznenada pojavio krater površine od oko 1.400 kvadratnih metara u okrugu Rešadije, prečnika 37 metara, za koji tamošnji geolozi ne mogu da pronađu vezu s nedavnim katastrofalnim zemljotresom.
- Zemljotres od 6. februara ili naknadni potresi nemaju veze sa rupom, koja je izgleda nastala prethodnih dana. Nismo mogli da utvrdimo zbog čega. Možda se zemlja spremala da se uruši još ranije, ali da je zaista povezana sa zemljotresom - pa ne bi se rupa otvorila 20-tak dana kasnije - rekao je profesor Fetulah Arik, direktor Centra za istraživanje prirodnih pojava u Obruku.
16 džinovskih rupa u turskoj dolini
Prošle godine se u turskoj dolini Konija otvorilo 16 džinovskih rupa za nekoliko meseci, nakon što je suša dovela do urušavanja krečnjaka.
Vrtače su se formirale u prvih devet meseci 2022. Arik je u septembru rekao da ima više od 2.600 rupa u ravnici Konija, upozoravajući na nekontrolisano korišćenje podzemnih voda.
Arik je rekao da je najefikasnija mera rešavanja problema vrtača kontrola korišćenja podzemnih voda, jer prirodne gološke uslove ne možemo da kontrolišemo. On je tada situaciju nazvao “klimatskom katastrofom” i ukazao da je potražnja za vodom veoma visoka.
Stalni fenomen
Geolozi kažu da se vrtače dešavaju sve vreme. To su obično usporeni, neprimetni procesi koji mogu da potraju godinama ali mogu se formirati iznenada kad dolazi do urušavanja koje može da ima dramatične posledice u urbanom području.
Zastrašujući fenomen dešava se širom sveta i mogu se dogoditi bilo gde, ne samo u ravnicama već i nasred puta. U Izraelu se prošlog leta otvorila vrtača ispod bazena vile kod Tel Aviva, duboka 13 metara, usmrtivši jednog muškarca.
Sibirski krateri
Ali, među najpoznatijim slučajevima su ogromne rupe u Sibiru, čiju su misteriju naučnici konačno rešili kad su spustili dron u krater.
U sibirskom tlu se 2020. stvorio krater snažnim izbacivanje metana, snega i leda stotinama metara ukrug. Pojava 17. rupe, od kojih je prva nastala 2013, na poluostrvu Jamal i Gida na ruskom Arktiku zabrinula je naučnike koji smatraju da su one posledica klimatskih promena.
Naučnici su prvi put ušli dronom u dubinu kratera do 15 metara. Tako su dobijeni podaci o obliku podzemne šupljine u kojoj se nakuplja metan, na osnovu kojih je napravljen 3D model kratera, čija dubina iznosi neverovatnih 30 metara. Na osnovu toga potvrđena je pretpostavka naučnika - metan se stvara u šupljini u ledu, zbog čega se humka pojavljuje u nivou tla. Taj nasip raste do određene granice, nakon čega eksplodira ostavljajući za sobom ogroman krater u zemlji.
Šta su vrtače i kako nastaju?
Vrtače su udubljenja u zemlji bez prirodne spoljne površinske drenaže. Kad pada kiša, sva voda ostaje unutra i obično se sliva u podzemlje.
Krateri se najčešće javljaju na “kraškom terenu”, gde se stene ispod površine zemlje prirodno rastvaraju podzemnim vodama koje prolaze kroz njih. Među rastvorljive stene spadaju slojevi soli, gips, krečnjak i druge karbonatne stene.
Kako se stene rastvaraju, u podzemlju se formiraju prostori i pećine. Vrtače su dramatične jer zemljište obično ostaje netaknuto neko vreme dok podzemni prostori ne postanu prevelike. Ako nema dovoljno oslonca za zemlju iznad prostora, onda može doći do naglog urušavanja površine zemljišta. Ovi kolapsi mogu da budu mali ili ogromni i mogu se dogoditi tamo gde su površini kuća ili put, poput iznenadnog otvaranja vrtače široke devet metara a duboke tri blizu saobraćajnice u južnom Velsu u četvrtak.
Najveća vrtača na svetu u Kini
Vrtače mogu da variraju u veličini i obliku. Neke su u obliku plitke činije ili tanjira, druge imaju vertikalne zidove i formiraju prirodne bare. Mogu da imaju nekoliko metara do više stotina hektara širine, dok im se dubina može biti od 30 centimetara do preko 30 metara.
Najdublja i najveća rupa na svetu je Sjaodžao Tjankeng u Kini. Duboka je 626 metara, sa zapreminom od 130 miliona kubnih metara.
Vrtače mogu da se pojave prirodno ili budu posledica ljudskog delovanja. Vrtače mogu da budu bilo rezultata ljudske greške, klimatskih promena ili stalno promenljivog terena planete. Dok se u prirodi najčešće javljaju na kraškim terenima, u gradovima se mogu pojaviti nakon prekida vodovoda ili pucanja cevi. Mogu se pojaviti i u oblastima gde ima obilnih padavina.
Šteta od pojave vrtača može biti velika, od finansijskih troškova do gubitka života.
Kurir.rs/Blic
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega