RUSKI SU-35 IZVELI KOMBINOVANI UDAR NA UKRAJINU: Prvo lasnirali rakete H-59 i H-31, a onda su usledile vođene avio bombe i dornovi
Jurij Ignat portparol Komande Vazduhoplovstva oružanih snaga Ukrajine saopštio je da je ruska borbena avijacija u četvrtak uveče 23. marta izvela kombminovani avio udar koji je početo raketama, nastavljen dronovima kamikazam, a završio se upotrebom pametnih avio bombi.
Ignat je obraćajući se ukrajinskim medijima rekao da su na meti napada bili Odesa, Krivoj Rog i Sumska oblast.
"Sve je počelo uveče kada je neprijatelj napao Odesku oblast. Uništene su dve rakete H-59. Napad je nastavljen i sa svera kad je 10 lovaca Su-35 vođenim avio bombama napala Sumsku oblast. Ovo je izuzetno velika pretnja kada vođene avio-bombe budu lasnirane iz zone van naše PVO. Tako je 10 navođenih avio bombi napalo objekte u Sumskoj oblasti.
U napadu na ciljeve u Ukrajini korištene su i protivradarske rakete H-31 i dronovi kamikaze koji su delovali iznad Krivog Roga.
Ignat je naveo da je jedan bio oboren.
H-59M
Krstareća raketa H-59M poznata je i kao "Ovod M" ili po NATO klasifikaciji AS-18 Kazoo. Krstareću raketu Kh-59M su u Rusiji, odnosno u tadašnjem Sovjetskom Savezu razvili 1982. godine kao nadgradnju modela rakete Kh-59. Jedna od glavnih karakteristika modifikacije ove rakete bila je ugradnja dodatnog turbo motora veoma malih dimenzija.
Ova raketa ima ugrađen link za prijem podataka APK-9 i sistem Ovod-M, sa pomoću koga može da prati sliku svog cilja, koji su unapred stavili u računar pre lansiranja rakete. Posle lanisranja rakete sa letelice uključi se raketni motor, a kada se Kh-59M približi cilju, sistem vođenja se uključuje na praćenje cilja sa sistema Ovod M na sistem vođenja sa TV kamerom.
Dolet Kh-59M je 115 kilometara, a brzina malo ispod Mahovog broja 1. Bojeva glava je konvencionalna i ima težinu 380 kg.
H-31A i AD, P i PK (NATO AS-17 Krypton)
U pitanju su klasične protivradarske rakete H-31A i AD koje imaju aktivnu radarsku bojevu glavu. Razvoj ove rakete započeo je davne 1977. a prva testiranja obavili su 1982. Po lansiranju raketa se podigne do visine 25.000 metara i nato se cilju približava strmoglavim letom. Moderl H-31AD je okretna i lako može da izbegne neproijateljsku PVO odbranu. Domet rakete je 70 km, a brzina 3 maha. Bojna glava je težine 90 kg.
Osim ove postoji nagađanje i da ruska vojska možda koristi i verziju H-31P i H-31PK koje se vode uz pomoć letelica za rano radarsko otkrivanje i kontrolu vazdušnog prostora u ovom slučaju A-50 U koji leteli nad tetitorijom Belorusije manje od mesec dana. Veruje se da je Rusija upravo koristila ove protivradarske rakete jer letel kao krstareće i posle isključenje protivničkog radara prema kome je usmerena može da potraži cilj sama. Domet Kriptona je 110 km, a bojeva glava ima težinu 90 kg.
Su 35
Su-35 nastao je kao duboka modernizacija familije lovca Su-27 i Su-30. Cilj je bio pobljšati radni vek zmaja i motora stvaranjem potpuno novog višenamenskog borbenog aviona. Ono u čemu je ovaj avion imao prednost jeste ugrađen novi radar Irbis-E, koji predstavlja kombinaciju elektronskog sa mehaničkim skeniranjem. Radar može da detektuje ciljeve na daljinama od 350-400 km iz prednje polusfere i 150 km iz zadnje polusfere.
Ova letelicai ma snažno naoružanje. top kalibra 30 mm GŠ-30 . Na 12 podvesnih tačkaka ispod krila avion može da nosi do 8 tona ubojnih sredstava. Od raketa tipa vazduh-vazduh za blisku borbu tu su R-73E dometa 30 kilometara, R-27 ET1 i ER1 dometa 130 km, R-77 dometa 90 km. Za dejstva na kopnene cilje avion koristi rakete H-29 TE, protivradarske rakete H-31 i H-59, pored klasičnih gravitacionih Su-35 može da nosi i TV vođene bombe KAB-500/1500 KR, satelitske navođene bombe KAB-500S-E i laserski vođene bombe KAB 500/1500LG, zatim nevođena raketna zrna.
Navodno cena jednog primerka ove letelice bez raketa košta 50 miliona dolara.
Kurir.rs/A.Mlakar
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!