NATO pakt 22. aprila 2023 godine započinje najveću vojnu vežbu na teritoriji Evrope od završetka Hladnog rata pod nazivom "Defender 23" koja će imati svoj kopmeni i vazdušni deo u junu ove godine.

U pitanju su dvomesečne vojna vežba koja je fokusirana prema rečima Evropske komande da pokaže sposobnost američke vojske da brzo rasporedi opremu i trupe kako bi uverili saveznike da su bezbedni i da dovrate sve one koji žele da ugroze mir.

Vojska SAD angažovaće za ovu vojnu vežbu oko 9.000 američkih vojnika koji će se pridružiti 17.000 vojnika iz 26 od ukupno 31 članice severnoatalnske alijanse i partnerskih zemalja koja će se izvodi u 10 zemalja Evrope.

U svrhu pripreme ove vojne vežbe na tlo evrope stiglo je 7.000 komada borbene i neborbene tehnike, a još 13.000 komada tehnike već je pripremljeno da bude prebačeno u Evropu i bude korišteno na vojnoj vežbi "Defender 23".

U vežbi pored SAD učestvuju: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Danska, Estonija, Francuska, Gruzija, Nemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Moldavija, Crna Gora, Holandija, Španija, Severna Makedonija, Poljska, Rumunija, Slovenija, Španija, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo i nepriznata država Kosovo.

Zbog toga u ponedeljak je u Pozanju u Poljskoj aktiviran štab 5 američkog amermijskog korpusa, koji će zbog ove vojne vežbe preuzeti komandu nad svim jedinicama NATO na teritoriji Centralne i Istočne Evrope. Inače sva strateška rezerva SAD se sa tog kontineta prebacujue u Poljsku.

S druge strane u junu 2023. godine u periodu od 12-23. juna održava se i vazduhoplovni deo vojne vežebe "Defender" pod nazivom "Air Defender 2023" koja će uključiti 10.000 pilota i tehničkog osoblja i 220 aviona i to 23 različitog tipa i iz 35 država

SAD u ovoj vojnoj vežbi će uključiti od borbenih aviona F-35A Lighting II, F-15C Eagle, F-16 Fighting Falcon, A-10C Thunderbolt II, avio-tankere KC-135 Stratotanker i KC-46A Pegasus. Od transportnih aviona C-17A Globemaster III i C-130H Hercules, kao i napadne dronove MQ-9 Repar.

Od ostalih borbenih aviona prisutni će biti F-16, F/A-18, Tornado, EF-2000 Tajfun, Rafal. Transportni avioni C-295, A-400M kao i leteće radarse stanice E-3, avioni za elektronsko izviđanje i nadzor RC-135, J-8 JSTARS.

Cilj vojne vežbe "Er Defender" je pokazivanje transatalnske solidarnosti, kao i scenario vazdušnih borbi i ratovanje u odbrani prijateljskih i savezničkih vazduhoplovnih snaga, kako bi se unapredila saradnja između NATO snaga.

Osim SAD u ovoj vojnoj vežbi učestvuju: Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Mađarska, Italija, Japan, Litvanija, Letonija, Luksemburg, Norveška, Poljska, Rumunija, Slovačka, Španija, Švedska, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo.

Sve pobrojane zemlje biće razmeštene u sledičim bazama:

Jagel/Hohn u Šlezvig-Holštajnu
Laage u Meklenburgu-Zapadnoj Pomeraniji
Vunstorf u Donjoj Saksoniji
Lehfeld u Bavarskoj
Spangdalem u Rajni-Palatinat
Volkel u Holandiji (inače baza u kojoj se čuvaj i nuklearne avio bombe)
Časlav u Češkoj Republici

Tri glavne lokacije tokom "Air Defender 2023" su aerodromi Jagel/Hohn, Vunstorf i Lehfeld u Saveznoj Republici Nemačkoj, oko kojih se nalaze i tri glavne oblasti gde će biti izvođene letačke operacije.

Međutim, s druge strane ni Rusija ne sedi skrštenih ruku. U ponedeljak 11. aprila u poseti Minsku bio je i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je razgovarao sa beloruskim predsednikom Lukašenkom i svojim kolegom o premeštanju nekoliko po ruskoj nomeklaturi divizija vosjke Ruske Federacije na tlo Belorusije. S druge strane Rusija i dalje nastavlja da formira rezervne vojne snage na Krimu i Rostovskoj oblasti, pa se tako u blizini granice sa Ukrajinom nalazi 100.000 vojnika, nekoliko hiljada tenkova i samohodnih topova, koji i dalje ne učestvuju u nikakvim borbenim dejstvima, već čekaju.

Kurir.rs/A.Mlakar