Kina i Japan na ivici rata!
PEKING - Opasno.
Napetost između Kine i Japana zaoštrava se iz dana u dan i preti da eskalira u pravi rat između dve države jer je zvanični Peking poslao 11 ratnih brodova do spornih ostrva Dijaoju u Južnom kineskom moru, koja svojom teritorijom smatra i zvanični Tokio.
Kineski ministar odbrane Lijang Gvanglije potvrdio je da se u okolini nenaseljenih ostrva nalaze ratni brodovi, uz konstataciju da Kina „zadržava pravo da prva preduzme dodatne mere“.
- Kina ima suverenitet nad ostrvima još od dinastije Ming, a Tokio je odgovoran za porast napetosti u odnosima dve zemlje. Nećemo se plašiti da primenimo silu ako nas neko napadne - rekao je Lijang.
Za to vreme u mnogim kineskim gradovima odvijaju se antijapanske demonstracije gde protestanti pale japanske zastave, automobile i prodavnice. Zbog sve žešćih nemira na ulicama Pekinga, Šangaja i drugih kineskih gradova japanske automobilske kompanije zatvorile su svoje fabrike u Kini. „Tojota“, koja zapošljava 26.000 radnika saopštila je da je zaustavila deo proizvodnje u Kini, „Nisan“ da je privremeno prekinut rad u dve od tri fabrike, a „Honda“ s kapacitetom od skoro 100.000 proizvedenih vozila godišnje prekinula je rad u svojih pet fabrika za sklapanje automobila jer strahuje za bezbednost osoblja.
Demonstranti su se juče okupili ispred japanske ambasade u Pekingu i na diplomatsku misiju bacali plastične boce s vodom i jaja. „Zbrišite sve japanske pse“, „Bojkotujmo japanske proizvode“ - moglo se pročitati na njihovim transparentima, dok su brojni demonstranti nosili portrete Mao Cedunga, osnivača NR Kine.
Istorija pet spornih ostrva Dijaoju
- Kina je u 15. veku otkrila i prisvojila ostrva
- Japan je od Kine aneksirao ostrva 14. januara 1895.
- SAD su 1945. okupirale ostrva nakon Drugog svetskog rata
- Japanska porodica Kurihara 1970. kupuje ostrva od porodice Tacuširo
- Kina i Tajvan 1972. spore se zbog prava na ostrva Dijaoju
- Vlada Japana 2010. objavljuje da će prikupiti novac i kupiti ostrva
- 11. septembra 2012. vlada Japana kupuje tri ostrva od porodice Kurihara za 20 miliona dolara
Godišnjica invazije
Datum ovog novog talasa demonstracija, koje su podržale vlasti Kine, podudara se sa 81. godišnjicom „incidenta u Mukdenu“, koji je 18. septembra 1931. poslužio kao izgovor za japansku invaziju Mandžurije.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod