Amerikanci danas slave Dan nezavisnosti, a deo tradicije tokom proslave 4. jula je i vatromet, iako statistika pokazuje da je tokom prošlogodišnje proslave 11 smrti na taj dan povezano upravo sa vatrometom.

To navodi Glas Amerike koji dodaje da u proseku 10.200 ljudi završi u hitnoj pomoći zbog povreda nastalih prilikom paljenja vatrometa u kućnim uslovima.

42536-epa-etienne-laurent.jpg
EPA/ETIENNE LAURENT 

Pirotehnika je postala deo obeležavanja Dana nezavisnosti od samog početka, jedan od očeva nacije Džon Adams je to i predvideo.

- Proslavljanje američke nezavisnosti treba da se slavi pompezno u uz paradu, šou, igre, sport, puške, vatre i sjaj od jednog kraja ovog kontinenta do drugog, od sada i zauvek - napisao je Adams u pismu svojoj supruzi Abigejl, 3. jula 1776.

Statistika Društva američkih pirotehničara pokazuje da je u 2000. u Americi potrošeno 407 miliona dolara na vatromet kupljen za proslavu 4. jula, a do 2022. ta cifra je dostigla 2,3 milijarde dolara.

Najveći rast je zabeležen tokom pandemije KOVID-19, kada nije bilo javnih okupljanja, sa miljardu dolara koliko je za pirotehniku potrošeno 2019. na 1,9 milijardi dolara u 2020.

42536-epa-caroline-brehman.jpg
EPA/CAROLINE BREHMAN 

Tifani Ozborn, doktorka u Hitnoj pomoći u Sent Luisu, kaže da je nagli porast prodaje vatrometa u Americi povećao i broj povređenih koji potraže pomoć zbog povreda nastalih zbog nesavesnog korišćenja vatrometa.

Ona je navela da trećinu povređenih čine deca mlađa od 15 godina, dok s opekotinama od vatrometa često dolaze i deca do pet godina starosti.

- Uprkos mnogim naporima da se građani obuče kako da bezbedno koriste pirotehnička sredstva na proslavi 4. jula, hiljade Amerikanaca se teško povredi od vatrometa svake godine - zaključila je Ozborn.

(Kurir.rs/Fonet)