Petina ruskih špijuna koja operiše u Evropi je stacionirana u Švajcarskoj, tvrdi Blumberg. Prema njihovim navodima, u Švajcarskoj trenutno radi oko 80 ruskih agenata, dok ih na teritoriji Evrope ukupno ima oko 400.

Da li to znači da se ruska mreža za špijunažu oporavila nakon ozbiljnog udarca koji je pretrpela progonom obaveštajnih službenika zbog invazije na Ukrajinu, ali i kako je zakazala najjača obaveštajna mreža na svetu-Mosad - to je tema o kojoj su razgovarali su gosti Redakcije-

111584-231013.02-25-08-12.still008.jpg
Kurir TV 

Ljuban Karan, penzionisani potpukovnik KOS-a,a u program se uključio iz Švajcarske i novinar Zoran Vitorović...

Vitorović je i započeo razgovor objasnivši kako to funkcioniše u Švajcarskoj:

- Agenti fukncionišu mimo znanja ambasada. Svaka država u svetu to ima. Čak i u Srbiji imate predstavnike na primer Britanije, koji je tu zvaničnoj saradnji sa Srbijom. Na primer imate i nezavisno od toga ambasadora, koji je zadužen za bilateralne odnose sedišta u Bernu. Na primer NDB (Nacionalno bezbednosna agencija) Rusije, je svuda u svetu aktivna. Znači imate, rezidente - obaveštajce i špijune, oni koji su tu plaćeni. Mnogi se nalaze operativno u Švajcarskoj, a šta njih tu interesuje? Oni su fokusirani na švajcarske diplomate nižeg ranga, koji učestvuju u donošenju odluka - rekao je Vitorović postavivši sledeće pitanje:

04:17
NOVINAR IZ ŠVAJCARSKE O STACIONIRANJU RUSKIH ŠPIJUNA U ŠVAJCARSKOJ Izvor: Kurir TV

- Jedan deo Švajcaraca traži da kada nekog označe kao obaveštajca da ga proteraju, međutim Švajcarska to ne radi. Koliko daleko mogu ruski agenti da rade, dok ne budu proterani? Oni su veoma oprezni, i moraju dobro da razmisle dok ne donesu, diskrecione mere - rekao je Vitorović citirajući Pitera Reglija: Prema ovakvim slučajevima vlada Švajcarske postupa veoma oprezno jer je Rusija regionalna sila i mora dobro da razmisli kada odlučuje kako da sprovede i koju meru prema Rusiji i da diplomatski kanali moraju da ostanu otvoreni - istakao je Vitorović.

Osvrnuo se i na dešavanja u Izraelu i propuste Mosada, druga najveća obaveštajna služba u svetu pored vojno-obaveštajne službe u Izraelu Aman:

- Mislim da ne postoji propust, samo mogu postojati namerni propusti. Oni brzo rade, brzo seku, sigurno su se malo uspavali i nešto propustili. Kina se ovde mnogo angažovala i intenzivirani su diplomatski dijalozi između Teherana i Rijada, a Kina je veza i pokrovitelj iako je i dalje neutralna. Nastavak priče je vojni manvri između Saudijske Arabije i Kine, a cilj je da se pospeši saradnja ta dva vojna koncepta, a Kina ima tradicionalni koncept... Mislim da ovo nije samo propust Mosada biće pre nešto drugo. Gospodin Vujović naš obaveštajac rekao je jednom da nema ovo smisla, jer odluke donose političari. Dakle, Izraelci su bili upozoreni pre godinu dana, zašto nisu reagovali? - upitao je Vitorović.

Kurir.rs

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Yettel Hipernet TV i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud

Bonus video:

03:19
"DIJALOG NIJE JEDINO REŠENJE ZA KIM" Gajović: Srbija ima pravo po rezoluciji 1244 da pošalje kontigent vojske na Kosovo Izvor: Kurir teleivizija