GAZA METRO! HAMASOV GLAVNI ADUT - LAVIRINT OD 500 KILOMETARA PODZEMNIH TUNELA: Pitanje časa kad kreće kopnena ofanziva Izraela!
Pojedini tuneli su široki i po 30 metara i nalaze se duboko pod zemljom, služe kao skladišta i u njima se nalaze fabrike oružja
Palestinski militanti godinama koriste nepreglednu mrežu tunela ispod Gaze za krijumčarenje robe i oružja iz Egipta, kao i za iznenadne napade na Izrael, ali postoji i drugi podzemni lavirint, koji Izraelske odbrambene snage nazivaju „Gaza metro“!
To je velika mreža koja se prostire kilometrima i ovi tuneli se koriste za prevoz ljudi i robe, skladištenje raketa i municije, smeštaj Hamasovih komandnih centara, a veruje se da se u njima nalaze i fabrike za pravljenje oružja. Njihova glavna prednost je to što su daleko od uvek budnih kamera izraelskih špijunskih dronova i aviona.
Ojačani betonom
Hamas je 2021. tvrdio da je izgradio 500 kilometara tunela ispod Gaze. Ako je to tačno, Hamasovi podzemni tuneli onda su tek nešto manji od polovine dužine sistema podzemne železnice u Njujorku, piše CNN. Veruje se da upravo u ovim tunelima Hamas krije otete izraelske civile i vojnike. Neki su navodno široki i po 30 metara.
- To je vrlo komplikovana i velika mreža tunela na relativno maloj teritoriji - kaže Dafni Ričmond-Barak, profesorka na izraelskom univerzitetu Rajhman, koja je stručnjak za podzemno ratovanje.
Gaza je pod kopnenom, pomorskom i vazdušnom blokadom Izraela, kao i pod kopnenom blokadom Egipta od 2007. i veruje se da nema dovoljno mašina koje se koriste za izgradnju tunela duboko pod zemljom. Stručnjaci kažu da su radnici koji koriste osnovne alate verovatno kopali duboko pod zemljom kako bi izgradili mrežu opremljenu strujom i ojačanu betonom. Izrael već dugo optužuje Hamas za preusmeravanje betona namenjenog za civilne i humanitarne svrhe u izgradnju tunela.
Kritičari tvrde da je Hamas mogao i da sredstva namenjena izgradnji tunela preusmeri za civilna skloništa ili sisteme za upozoravanje, poput onih preko granice u Izraelu. Tuneli su još od srednjeg veka bili atraktivno oruđe za ratovanje, a danas Hamasu i drugim terorističkim grupama daju prednost u asimetričnom ratovanju, poništavajući tehnološku prednost koju poseduje izraelska vojska. Hamasovu mrežu tunela drugačijom od Al Kaidinih u planinama Avganistana ili Vijetkongovih u džunglama jugoistočne Azije čini to što je građena ispod jednog od najgušće naseljenih područja na planeti. U gradu Gaza živi više od milion ljudi.
Urbana sredina
- Uvek je teško nositi se s tunelima u bilo kom kontekstu, čak i kada su u planinskom području, ali kada su u urbanoj sredini, onda je još komplikovanije. Tu su taktički aspekti, strateški, operativni i naravno zaštita za civile. Jasno je da sama tehnologija neće biti dovoljna da zaustavi pretnju iz podzemlja. Ne postoji sigurno rešenje za suočavanje sa ovom pretnjom. Ne postoji gvozdena kupola za tunele - dodaje Ričmond-Barak.
Izraelski vojnici poslednjih godina za obuku uništavanja terorista u tunelima koriste savremenu tehnologiju i virtuelnu stvarnost koja verno dočarava stanje na terenu.
NE PROPUSTITE DANAS NOVI STARS! SAMO UZ DNEVNE NOVINE KURIR
Dnevne novine Kurir vam i ovog utorka poklanjaju dodatak Stars.
Otkrivamo sve što poznati žele da sakriju, vruće vesti i stare tajne, plus čekaju vas ekskluzivni intervjui i paparaco fotke!
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega