Pentagon navodi da vlasti u Pekingu trenutno poseduju oko 500 operativnih nuklearnih bojevih glava, a do 2030. imaće ih čak 1.000

Kina je značajno proširila svoj nuklearni arsenal i zalihe oružja za masovno uništenje u poslednjih godinu dana i trenutno poseduje oko 500 operativnih bojevih glava!

To se navodi u najnovijem redovnom godišnjem izveštaju Pentagona, preneo je BBC.

Svetska klasa

U njemu se ističe i da vlasti u Pekingu nameravaju da dupliraju zalihe nuklearnih bojevih glava na oko 1.000 do 2030. godine. Ipak, Pentagon tvrdi i da Kina ostaje posvećena svojoj nuklearnoj doktrini, a to je da neće prva izvršiti nuklearni napad.

Dok se u izveštaju izražava zabrinutost zbog naglog povećanja nuklearnog arsenala u Kini, i dalje se radi o daleko manjoj količini ovog oružja koje poseduju Rusija i SAD. Prema Međunarodnom institutu za istraživanje mira iz Stokholma, Rusija poseduje čak 5.889 nuklearnih bojevih glava, dok Sjedinjene Države imaju 5.244.

- Ne pokušavamo da sugerišemo da se radi o izuzetno velikom odstupanju, ali radi se o tome da su oni premašili ranije projekcije. Ovo pitanje izaziva mnogo zabrinutosti - rekao je jedan visoki američki vojni zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman.

BBC podseća da je kineski predsednik si Đinping objavio da će Kina do 2049. godine imati vojsku "svetske klase". Od kada je Si Đinping došao na vlast 2012. godine, usledilo je konstantno povećavanje izdvajanja za armiju u cilju njene modernizacije.

Nove lokacije

U izveštaju Pentagona od četvrtka se navodi da je trenutni napor Kine da poveća svoj nuklearni arsenal bio postavljen da "premaši prethodne pokušaje i po obimu i po složenosti". Američki zvaničnici rekli su da je Peking verovatno završio izgradnju tri nova klastera raketnih lokacija tokom 2022. Ova polja uključuju najmanje 300 novih silosa za interkontinentalne balističke rakete (ICBM), navodi se u izveštaju. U pitanju su balistički projektili čiji je domet veći od 5.500 kilometara. - Raketne snage Narodne oslobodilačke armije Kine razvijaju rakete koje bi omogućile ovoj zemlji da izvrši udare konvencionalnim projektilima na mete u kontinentalnom delu Sjedinjenih Država, Havaja i Aljaske - navodi se još u izveštaju.

Riskantni manevri nad Pacifikom

Osvajanje Tajvana do 2027.

Pentagon navodi i da je Peking pojačao svoj "diplomatski, politički i vojni pritisak" na Tajvan tokom poslednjih meseci. Kineski predsednik Si Đinping je naredio svojim oficirima da se razviju sposobnosti armije da do 2027. godine silom povrati kontrolu nad Tajvanom.

Poslednjih godinu dana Kina je izvršila seriju pomorskih vežbi i lansiranja balističkih projektila čiji je cilj bilo uvežbavanje oružanih snaga. Pentagon je u sredu optužio Kinu da je od jeseni 2012. izvršila 180 riskantnih manevara protiv američkih aviona iznad Pacifika.

Tabela

Broj nuklearnih bombi

1. Rusija 5.889

2. SAD 5.244

3. Kina 410

4. Francuska 290

5. V. Britanija 225

6. Pakistan 170

7. Indija 164

8. Izrael 90

9. S. Koreja 40

Kurir.rs