Pre nego što su zauzeli bolnicu Al Šifa, Izraelske odbrambene snage (IDF) su se potrudile da prikažu medicinski kompleks kao štab Hamasa, odakle su planirani napadi na Izrael. Do sada izvedeni dokazi su daleko od toga.

IDF snimci prikazuju samo skromne kolekcije malokalibarskog oružja, uglavnom jurišnih pušaka, izvučene iz velikog medicinskog kompleksa.

To sugeriše oružano prisustvo, ali ne i onu vrstu razrađenog centra prikazanog u animiranim grafikama predstavljenim medijima pre nego što je izraelska vojska upala u najveću bolnicu u Pojasu Gaze Al Šifu, prikazujući mrežu dobro opremljenih podzemnih odaja.

Analiza BBC-ja pokazala da je jedan snimak montiran

Čak i do sada napravljeni video snimci pokrenuli su pitanja pod lupom. Analiza BBC-a je otkrila da je snimak portparola IDF-a koji pokazuje očigledan pronalazak torbe u kojoj je bio pištolj iza mašine za skeniranje magnetnom rezonancom, snimljen nekoliko sati pre dolaska novinara kojima ga je navodno pokazivao.

Na snimku prikazanom kasnije, broj oružja u torbi se udvostručio. IDF je tvrdio da je njen snimak onoga što je pronašao u bolnici nemontiran, snimljen u jednom snimku, ali je analiza BBC-a pokazala da je montiran.

Dokazivanje da Hamas koristi bolnice ključan je izraelski cilj.

Izraelske snage kažu da još uvek pažljivo istražuju lokaciju. Video prezentacija bolnice Al Šifa jeste pokazala da se glavni objekti nalaze duboko pod zemljom, a sasvim je moguće da izraelski vojnici do njih još nisu stigli, tako da bi moglo biti još mnogo toga. Ali pokušaj da se ono što je do sada nađeno predstavi kao značajno podgrevaće skepticizam u vezi sa onim što je kasnije predstavljeno, navodi britanski list.

Izraelci izgradili veliki podrumski prostor u Al Šifi dok su okupirali Gazu

Postavlja se pitanje koliko je njegov grafički prikaz mreže pod Al Šifom zasnovan na onome što je Izrael već znao; njen sopstveni arhitekta je tamo izgradio veliki podrumski prostor poslednji put kada je Izrael direktno okupirao Gazu, do 2005. godine.

Sve je to značajno po Ženevskim konvencijama, koje zabranjuju vojne operacije protiv bolnica osim ako se „oni ne koriste da izvrše, mimo svojih humanitarnih dužnosti, dela štetna po neprijatelja“. Ovaj izuzetak, naveden u članu 19. četvrte Ženevske konvencije, izričito kaže: „…prisustvo malokalibarskog oružja i municije oduzetih od takvih boraca i koje još nisu predate odgovarajućoj službi, neće se smatrati radnjama štetnim za neprijatelja ”.

"Izrael nije uspeo da obezbedi ni blizu nivoa dokaza"

Izrael je ratifikovao Ženevsku konvenciju 1951. godine i tvrdi da poštuje princip proporcionalnosti prema međunarodnom humanitarnom pravu, u kojem direktna vojna prednost predviđena vojnom operacijom nadmašuje štetu civilu koja se može razumno očekivati kao posledica. U pitanju je njeno poštovanje tih principa.

- Izrael nije uspeo da obezbedi ni blizu nivoa dokaza koji su potrebni da bi se opravdao uski izuzetak pod kojim se bolnice mogu gađati prema zakonima rata - rekla je Mai El-Sadani, advokatica za ljudska prava i izvršna direktorka Tahrira, Instituta za bliskoistočnu politiku u Vašingtonu.

U retkim slučajevima kada zaštita bude ukinuta, Izrael bi morao da pruži civilima značajnu šansu da se evakuišu, a čak i dalje, svi civili koji ostanu u bolnici nakon naloga za evakuaciju i dalje bi bili zaštićeni pravilima proporcionalnosti. U svakoj fazi ove pravne procene, Izrael je pao užasno. Obezbedio je foto i video snimke koji su daleko od srazmernih njegovim prvobitnim tvrdnjama - rekla je Sadani.

12.jpg
Foto: Middle East Images/ABACA / Abaca Press / Profimedia

U nekom trenutku, ova pitanja bi mogla biti podneta na formalnu presudu. Izrael ne priznaje međunarodni krivični sud, ali sud priznaje Palestinu kao članicu, a od 2021. godine vodi istragu o mogućim ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti na okupiranim palestinskim teritorijama.

Podseća na prošle neuspehe američkih obaveštajnih službi

Do svake takve presude bi trebalo mnogo godina. Neposrednije i direktnije, detalji napada na Al Šifu imaju uticaj na međunarodnu klimu u kojoj Izrael vodi svoj rat. Zemlje poput Velike Britanije, Nemačke i, što je najvažnije, SAD, oduprle su se pozivima na prekid vatre na osnovu toga što akcije Izraela predstavljaju legitimnu samoodbranu. Svaki dan bez ubedljivih dokaza iz racije čini taj argument sve težim.

11.jpg
Foto: Adel Al Hwajre / Zuma Press / Profimedia

Administracija predsednik SAD Džoa Bajdena ne samo da je branila operacije Izraela, već je iznela nezavisne tvrdnje na osnovu sopstvenih obaveštajnih podataka o bolnici. Džon Kirbi, portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost, predstavio je navodni Hamasov objekat tamo kao komandni „čvor“, a ne kao centar, i moguću trgovinu oružja.

Dosadašnji nedostatak dokaza počinje da podseća na prošle neuspehe američkih obaveštajnih službi, najdramatičnije na one koji su prethodili invaziji na Irak. To dodatno izoluje Vašington na svetskoj sceni i produbljuje već značajne podele unutar same administracije.

Kurir.rs/Gardijan