NOVI SOJ? Na hiljade dece u Kini obolelo od upale pluća, SZO traži objašnjenje!
Bolnice u Pekingu prepune su dece koja imaju atipičnu pneumoniju praćenu visokom temperaturom, ali bez kašlja
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) zatražila je od kineskih vlasti više informacija i objašnjenje za „klastere nedijagnostikovane upale pluća“, koja se velikom brzinom širi među decom na severu zemlje!
Kako je preneo BBC, mediji koji nisu pod potpunom kontrolom državnih vlasti objavili su da su bolnice u ovom delu zemlje prepune bolesne dece.
Više informacija
Kineske vlasti, na drugoj strani, veliki porast obolele dece pripisale su ukidanju mera protiv koronavirusa i sezoni gripa. Međutim, SZO je pozvala građane u Kini da preuzmu potrebne mere kako bi se smanjila mogućnost transmisije. U saopštenju SZO navodi se da je potrebno više informacija o izveštajima o „klasterima nedijagnostikovane pneumonije kod velikog broja dece na severu Kine“. Među prvima je izveštaj o velikom broju obolele dece objavio Promed, sistem za globalno praćenje epidemija.
- Od oktobra meseca u severnoj Kini prijavljen je znatno veći broj obolelih od simptoma sličnih gripu nego u istom periodu u protekle tri godine - navodi se u izveštaju.
Prošle nedelje je Kineska nacionalna zdravstvena komisija saopštila da je došlo do porasta nekoliko respiratornih bolesti širom zemlje, posebno gripa, kovida, mikroplazma pneumonije, uobičajene bakterijske infekcije kod mlađe dece, kao i respiratornog sincicijalnog virusa (RSV). Kao razlog za porast obolelih navedeno je ukidanje mera protiv kovida. Druge zemlje, poput Velike Britanije i Sjedinjenih Država, takođe su imale porast broja obolelih od bolesti sličnih gripu nakon ukidanja restrikcija uvedenih zbog koronavirusa.
SZO, međutim, tvrdi da je nejasno da li su u vezi epidemija upale pluća i sveukupan rast broja respiratornih infekcija koje je Peking prijavio, zbog čega su zatražene dodatne informacije. SZO je apelovala da se preduzmu osnovne mere predostrožnosti kako bi se smanjila transmisija - vakcinacija, nošenje maski i češće pranje ruku.
Zabrinjavajuće
Dejli mejl prenosi da su bolnice u Pekingu i gradu Ljaoning, koji je udaljen oko 800 kilometara, prepune dece sa atipičnom upalom pluća - imaju visoku temperaturu, ali ne kašlju.
Doktorka Dženifer Nuzo, epidemiolog i direktor Centra za pandemiju na univerzitetu Braun, kaže da su vesti iz Kine zabrinjavajuće:
- Isti standard bi trebalo da važi za sve zemlje. Kina ima dugu istoriju pokušaja da zataška izbijanje epidemija - rekla je ona, podsećajući na epidemiju virusa SARS iz 2003. i koronavirusa s kraja 2019.
Kurir.rs
Bonus video:
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro