ČUDO! "Kineski bog vatre" zagrebao ispod površine Marsa: Evo šta je tamo pronašao (FOTO/VIDEO)
Na kineskom roveru Žurong nalazi se radarski sistem koji može da se probije ispod površine Marsa i bolje da zaviri u njegovo skriveno podzemno područje.
Naučnici su objavili nove rezultate skeniranja mesta gde je sleteo Žurong i kazali da su na dubini od oko 35 metara uočili nepravilne poligonalne, odnosno višeugaone oblike.
Objekti su veličine od nekoliko centimetara do nekoliko desetina metara. Stručnjaci smatraju da su zatrpani geometrijski objekti zapravo formacije nastale prilikom ciklusa smrzavanja i odmrzavanja na Marsu pre nekoliko milijardi godina, ali da bi mogli da budu i vulkanskog porekla, nastali nakon hlađenja tokova lave.
Ogroman udarni bazen
Rover Žurong sleteo je na Mars 15. maja 2021., čime je Kina postala druga zemlja u istoriji koja je uspešno spustila rover na Crvenu planetu. Žurong, nazvan po kineskom bogu vatre, nakon sletanja istražio je okolno područje, proučavao topografiju Marsa, proveo merenja svojim radarom i čak poslao selfi na kojem "pozira" sa svojim landerom.
Trebao je da bude funkcionalan tri meseca, ali je uspešno radio nešto više od jedne godine, a zatim ušao u planiranu hibernaciju. O njemu se ništa nije čulo od maja 2022. sve do sada, kada su objavljeni novi rezultati skeniranja.
Utopia Planitia je velika ravnica unutar Utopije, dosad najvećeg poznatog udarnog bazena na Marsu i u Sunčevom sistemu. Procenjuje se da ima prečnik od 3300 km. Kineski rover je tokom svoje misije prešao 1921 metar.
Velike klimatske promene
Kineski naučnici navode da je radar na roveru otkrio šesnaest poligonalnih formacija unutar udaljenosti od oko 1.2 kilometra, što ukazuje na to da bi takva vrsta podzemnog terena mogla biti široko rasprostranjena ispod Utopije Planitije.
Pronađeni geometrijski oblici verovatno su nastali pre 3.7 milijardi do 2.9 milijardi godina tokom kasne hesperijske i rane amazonske epohe na Marsu, s tim da su taj teren naknadno prekrili kasniji geološki procesi. Iako su na površini Marsa već bile zabeležene mnogougaone geološke formacije, ovo je prva naznaka da se one nalaze i u podzemlju Crvene planete.
Ranija istraživanja Žurongovih radarskih podataka pokazala su da su višestruke poplave tokom istog vremenskog okvira stvorile nekoliko slojeva ispod površine Utopije Planitije. Stoga naučnici smatraju da su za ove neobične oblike odgovorne velike promene klime na Marsu.
"Kontrast karakteristika iznad i ispod dubine od oko 35 metara ukazuje na značajnu transformaciju vodene aktivnosti ili toplotnih uslova tokom drevnog marsovskog doba, što implicira da su se na niskim do srednjim geografskim širinama dešavale veće klimatske promene", objašnjavaju naučnici.
(Kurir.rs/Index)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore