U pitanju je infekcija bakterijom Mycoplasma pneumoniae, kod koje je većina antibiotika potpuno beskorisna

Posle pojave u Kini, sve je više upale pluća kod dece u Holandiji, Danskoj i Sjedinjenim Državama!

Zdravstvene vlasti u Danskoj saopštile su da je broj zaraženih bakterijom Mycoplasma pneumoniae dostigao epidemijski nivo.

Šetajuća pneumonija

U pitanju je bakterijska infekcija kod koje je većina antibiotika potpuno beskorisna.

Kako prenosi Dejli mejl, pre nedelju dana u Kini je registrovan alartmantno veliki porast broja dece obolele od atipične upale pluća, praćene visokom telesnom temperaturom, ali bez kašlja.

Kao zlokobni eho iz prvih dana pandemije koronavirusa, usledile su fotografije prepunih čekaonica zdravstvenih ustanova i snimci zaposlenih u belim skafanderima koji dezinfikacionim sredstvima prskaju po školama i mestima okupljanja većeg broja dece.

Danski Državni institut za serume (SSI) saopštio je da se broj obolelih u poslednjih pet nedelja utrostručio i da se očekuje dalji rast. Izveštaj je usledio nakon što je zabeležen porast broja obolelih u Holandiji i susednoj Švedskoj. To je pojačalo strah od izbijanja nove epidemije u Evropi.

Mycoplasma pneumoniae izaziva srednje teške oblike bolesti, koja se naziva i šetajućom pneumonijom, a najčešća je kod mlađe dece.

- Porast broja obolelih nije neuobičajen i mogao se očekivati posle pandemije koronavirusa. Poslednje četiri godine imali smo ekstremno nizak broj slučajeva ove infekcije i sad smo očekivali epidemiju.

Tome je doprinelo i zatvaranje zemlje posle pandemije koronavirusa - rekla je Hane-Dorte Emborg iz SSI. Ona objašnjava da tokom poslednje četiri godine većina dece nije uspela da razvije imunitet, zbog čega se sada očekuje znatno veći broj obolelih.

Bez panike

Dr Marija van Kerhove, epidemiolog iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO), potvrdila je da se "pažljivo prati situacija u kineskim bolnicama", koje su prepune, kao i da se preporučuje nošenje maski i držanje distance. Takozvani sindrom belih pluća zabeležen je i u Ohaju i Masačusetsu, dve američke savezne države.

Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) saopštio je da nema razloga za paniku. Dr Ameš Adalja, ekspert za infektivne bolesti sa univerziteta "Džons Hopkins" u Merilendu, rekao je da se epidemija izazvana bakterijom Mycoplasma pneumoniae dešava u svetu ciklično. Kurir.rs

Gužva: Jedna od dečjih bolnica u Pekingu

Prati se situacija: Dr Marija van Kerhove iz SZO