ZAŠTO VENECUELA ŽELI U RAT S GVAJANOM? Oblast Esekibo bogato ovom sirovinom, čak 95 odsto glasalo potvrdno na REFERENDUMU
Nakon odmazde Izraela nad nedužnim civilima u Gazi, svedoci smo da se svuda u svetu sve češće tenzije, protesti i nezadovoljstvo građana svih delova sveta.
Da li je moguće novo globalno žarište?
Zoran Spasić, predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku i Nebojša Obrknežev, magistar naftno-gasnog inžinjerestva gostovali su u jutarnjem programu "Redakcija" u razgovoru o današnjim svetskim geopolitičkim promenama.
"Živimo u svetu velikih geopolitičkih promena, to se vidi u svim delovima sveta", započeo je razgovor u jutarnjem programu Zoran Spasić
Oba sagovornika složila su se oko toga da je uloga UN-a da smiri situaciju u Izraelu, ali svrhu svog postojanja ne sprovodi.
Napetost između dve zemlje porasla je nakon referenduma, a svet se pita da li Venecuela rizikuje da otvori novo ratno područje s Gvajanom?
Obrknežev se osvrnuo na istoriju Venecuele, rekavši da je ta teritorija pripadala Gvajani.
- Do 1899. godine, ta teritorija je pripadala Venecueli, a sud u Parizu jedodelio Gvajani. Venecuela se tada oslobodila od Španaca, a Gvajana od Britanaca. Godine 2019. kompanija "Ekon-mobile" kojoj je Gvajana dala pravo na istraživanje, je pronašla izuzetno velike količine naftnih rezerva, to je 13,2 triliona kubika gasa i oko šest miliona barela nafte. Kada govorimo o Gvajani ona bi sa proizvodnjom te količine nafte sa te teritorije postala država sa najvećom proizvdonjom nafte i gasa po glavi stanovnika na svetu! - pojasnio je Obrknežev i dodao:
- Od tada kreću priče o samom referendumu. Raspetljavaju se velike stvari.
Spasić je pojasnio kakve svetske promene su usledile od sukoba u Ukrajini do sada.
- Da li će velike sile dozvoliti da tu izbije sukob? Znamo da 1966. godine potipisan Ženevski sporazum kojim nastoje da mirno reše, a sada u ovoj godini.... Nadajmo se da neće prerasti u pravi sukob. Imamo još jedan sukob Argentine i Velike Britanije oko Fokladnskih ostrva. A može svašta da se desi! Pogledajte na Afričkom kontinentu šta se sve desilo!- rekao je Spasić.
Opet se odgovornost vraća na ulogu Ujedinjenih nacija i da čuva mir i stabilnost u svetu.
- Mi želimo da Ujedinjene nacije budu to - nadovezao se Obrknežev pa citirao izjavu predsednika Venecuele Nikolasa Madura:
"Sada, zahvaljujući ruskoj specijalnoj vojnoj operaciji dolazi bolje vreme i dolazi širok spektar mogućnost i za one koji su umorni od zapadne hegemonije i koji imaju snage i hrabrosti da odbace tu hegemoniju", pročitao je Obrknežev i zaključio:
- Sve je u suštini ekonomski interes. Vidimo da NATO ne može da pokrije dva fronta. Zamislite samo još ovo, na Arktik polažu prava Norveška, Ruska federacija, Kina i Danska i SAD. Kada sam bio u Moskvi... pitao sam šta je rusko od Arktika i kaže, uzmete zapadnu i istočnu tačku ruske teritorije i povučete ih prema nultoj tački, sve je to rusko! Zamislite, Rusija izlazi u devet časovnih zona!
A na Arktiku je takođe moguć sukob interesa oko nafte i gasa, kako pogledajte u videu:
Ostatak gostovanja pogledajte na Kurir TV.
Kurir.rs T.M.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
"VELIKA JE ČAST I ODGOVORNOST ŠTO SAM DANAS OVDE" Vučić u Azerbejdžanu: Pozivam sve velike sile da reše probleme u Ukrajini, na Bliskom istoku i svuda u svetu