OBUČILI IH, FINANSIRALI I NAORUŽALI: Evo ko pomaže jemenskim Hutima u napadima na brodove u Crvenom moru
Komandanti iranske Revolucionarne garde (IRGC) i libanska grupa Hezbolah su na terenu u Jemenu gde pomažu i nadgledaju napade jemenskih pobunjenika Huta na brodove u Crvenom moru, rekli su danas četiri regionalna i dva iranska izvora za Rojters.
Agencija navodi da je Iran, koji je naoružavao, obučavao i finansirao Hute, pojačao isporuke oružja jemenskim pobunjenicima nakon izbijanja rata u Gazi između Izraela i Hamasa.
Teheran je obezbedio napredne dronove, krstareće protivbrodske rakete, precizne balističke rakete srednjeg dometa, a Huti su u novembru počeli da raketiraju komercijalne brodove u Crvenom moru u znak solidarnosti sa Palestincima u Gazi, tvrde izvori britanske agencije.
Dodaje se da komandanti i savetnici iranske Revolucionarne garde takođe pružaju obuku, podatke i obaveštajnu podršku da bi se utvrdilo koji brodovi koji plove Crvenim morem mogu da se nađu na meti Huta.
Vašington je prošlog meseca optužio Iran da je duboko umešan u planiranje operacija protiv brodova u Crvenom moru i da Hutima daje obaveštajne podatke važne za napade koje izvode.
Ministarstvo spoljnih poslova Irana više puta je odbacilo te optužbe.
Kiparska vlada suočava se sa sve oštrijim kritikama zbog toga što vojne baze Ujedinjenog Kraljevstva na tom ostrvu koriste britanske i američke snage za vazdušne napade na jemenske pobunjenike Hute, koje podržava Iran.
Aktivisti su optužili kiparskog predsednika Nikosa Hristodulidesa da zatvara oči pred rizicima sa kojima bi se mogao suočiti Kipar ako strateški objekti na ostrvu nastave da budu korišćeni u vojnim operacijama na Bliskom istoku, prenosi londonski "Gardijan".
Britanski list saznaje da su, uoči prve runde vazdušnih napada prošle nedelje i američki ambasador i britanski visoki komesar obavestili kiparskog predsednika o predstojećoj vojnoj akciji u Jemenu.
- Svakog dana poleće sve veći broj ratnih aviona. Opasnosti da i Kipar postane meta su očigledne - rekao je za "Gardijan" Tasos Kosteas, istaknuti mirovni aktivista kiparskih Grka.
Dve vojne baze koje su Britanci zadržali po sticanju nezavisnosti Kipra 1960. godine i nakon višedecenijske kolonijalne vladavine, funkcionišu kao suverene prekomorske teritorije koje nisu u nadležnosti Kipra.
One se prostiru na tri odsto teritorije ove ostrvske države, ili na 157 kvadratnih kilometara.
Iako nikada nije potvrđeno, diplomate EU u ratom podeljenoj prestonici ostrva Nikoziji, kažu da su i američke snage prisutne u ovim vojnim objektima.
- Ako pogledate preko ograde u Akrotiriju, videćete američke vojne nadzorne i druge vojne letelice - izjavio je jedan neimenovani diplomata.
Kurir.rs/Blic/Rojters
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"