"PUTIN JE OPSEDNUT MEDITERANOM VEĆ DECENIJAMA" Ruske "tihe ubice" stižu u Sredozemlje, Moskva u dilu sa GOSPODAROM RATA?
U Italiji rastu strahovi da će Rusija razmestiti nuklearne podmornice u pomorskoj luci koju namerava da uspostavi u istočnoj Libiji, što bi dramatično povećalo ruski uticaj u centralnom Mediteranu i praktično značilo razmeštanje nuklearnog oružja na južnom krilu Evrope.
Ove nedelje, zamenik ruskog ministra odbrane Junus-bek Jevkurov doputovao je u svoju četvrtu posetu od prošlog avgusta generalu Halifi Haftaru, vojnom vođi koji vlada istočnom Libijom. Njih dvojica su navodno razgovarali o otvaranju ruske pomorske baze u Tobruku, koja bi bila još jedna ruska baza u istočnom Mediteranu, zajedno sa onima u Tartusu i Latakiji u Siriji.
- Verujem da će Rusi želeti da daju prioritet razmeštanju nuklearnih podmornica u Tobruku, a ne površinskim brodovima - kaže Vinćenco Kamporini, bivši šef italijanskih oružanih snaga i analitičar istraživačkog centra Istituto Affari Internazionali (IAI).
- Sirijske baze su pod nadzorom britanske vojne baze u Akrotiriju na Kipru, ali ako Rusi mogu da isplove iz Tobruka, mogu da izbegnu tu pažnju - dodao je on.
- Ruski interes za Tobruk nije misterija – to je deo Putinove želje za lukama u toplim vodama, baš kao i Petar Veliki pre njega, ali mislim da će trenutna ambicija biti da se tamo pošalju nuklearne podmornice, poput slanja raketa na Kubu. 1962. godine - rekao je za Tajms Enriko Borgi, italijanski poslanik i član obaveštajnog odbora italijanskog parlamenta.
- Razmeštanje podmornica nekoliko stotina kilometara od zemalja NATO-a neće biti dobro za bezbednost - dodao je on.
Uprkos tome što ga je obučavala CIA, Haftar je sklopio savez sa Moskvom, uz pomoć plaćenika iz Vagner grupe, tokom neuspešnog pokušaja da zbaci vladu u Tripoliju, koja upravlja zapadnom Libijom.
Sa 800 do 900 ruskog osoblja koje se trenutno nalazi u istočnoj Libiji i pomaže Haftaru da upravlja svojim sistemima PVO, veze sa Moskvom jačaju dok Rusija preuzima komandu nad operacijama Vagneranakon pogibije Jevgenija Prigožina, osnivača i komandanta grupe plaćenika, u avionskoj nesreći letos.
- U zamenu za rusku zaštitu, Haftar mora da isporuči različite usluge, uključujući nekretnine, u vidu vojnih baza. U ovom trenutku Moskva želi da dobije stalan pristup libijskoj pomorskoj bazi. Mediteran je Putinova opsesija već 20 godina. kao deo njegovih pokušaja da ojača ruske snage na južnom krilu NATO-a - rekao je Džalel Harčaui, analitičar londonskog istraživačkog centra Royal United Services Institute (RUSI).
Pored Tobruka, druge luke koje bi Moskva mogla da koristi kao pomorske baze su Sirt i Ras Lanuf, kaže Harčaui.
- Tobruk je možda preblizu Egiptu za Kairo - dodao je on.
Misteriozno uništenje dva ruska transportna aviona u istočnoj Libiji prošle godine, verovatno u napadu dronom, neki analitičari pripisuju SAD.
- Libija se pokazala kao savršena odskočna daska za Rusiju u Africi jer nastoji da obezbedi svoje vojno prisustvo u Sudanu i Maliju, kao i – potencijalno – u Nigeru, Čadu i Burkini Faso, gde Moskva ima ambicije - kaže Harčaui.
Ni Mali, ni Niger, ni Burkina Faso nisu bili prisutni u Rimu na samitu o investicijama u Africi, koji je u ponedeljak organizovala italijanska premijerka Đorđa Meloni da bi obuzdao migracije sa tog kontinenta.
- Putin sada ima izvesnu kontrolu nad čitavom migrantskom rutom od Gvinejskog zaliva do Sredozemnog mora i mogao bi da uključi i isključi taj tok kao slavinu, utičući na to ko će da stigne u Italiju, a zatim u Kale - zaključio je Borgi.
(Kurir.rs/Jutarnji list/Preneo: Đ. M.)
Bonus video:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega