PUTIN PUNI BLAGAJNU I PORED HAOSA NA BLISKOM ISTOKU: Crveno more postalo ZABRANJENA ZONA, cene skaču - A Rusi MIRNO PLOVE
Kriza u Crvenom moru značajno je smanjila tranzit komercijalnih brodova, ali tankeri koji prevoze rusku naftu uglavnom prolaze kroz region nesmetano, sa manjim rizikom od svojih konkurenata, navode zvaničnici brodarskih kompanija, analitičari i podaci o trgovinskim tokovima.
Od novembra jemenski pokret Ansar Alah (poznatiji kao Huti) napada brodove povezane sa Izraelom u Crvenom moru, zahtevajući obustavu izraelskih vojnih operacija u okupiranom Pojasu Gaze i isporuku humanitarne pomoć Palestincima.
SAD i Britanija su sredinom januara odgovorile napadima na ciljeve u Jemenu uz obrazloženje da žele da obezbede plovidbu. Jemenska grupa proširila je listu ciljeva na brodove povezane sa SAD i Britanijom.
U međuvremenu, brojne logističke kompanije su preusmerile brodove oko Rta dobre nade, što produžava putovanje i povećava troškove.
Broj ruskih brodova se samo neznatno smanjio
Od početka rata u Ukrajini, ruski izvoznici su otpremali robu uglavnom preko Crvenog mora zbog evropskih sankcija. Većina ruske nafte sada ide u Kinu i Indiju, a pre rata je glavni kupac bila Evropa.
U protekle dve nedelje plovidba naftnih tankera kroz Crveno more doživela je značajne prekide. Isporuka dizela i mlaznog goriva sa Bliskog istoka i Azije u Evropu gotovo je stala u danima od prvog talasa američkih i britanskih napada na Jemen, pokazuju podaci analitičke firme Vortek.
Istovremeno, broj ruskih brodova koji prolaze kroz Crveno more tek je neznatno smanjen od decembra, navodi Vortek, a prošle nedelje je i dalje bio oko 20 odsto veći od proseka 2023. godine.
Brodovi koji prevoze rusku naftu uglavnom nemaju veze sa Izraelom, SAD i Britanijom. Angažuju ih i osiguravaju kompanije registrovane u zemljama koje Rusiji nisu uvele sankcije.
Članovi grupe G7 zapretili su sankcijama osiguravajućim kompanijama i prevoznicima koji opslužuju ruske barele koji su skuplji od 60 dolara.
Pošto njihove veze sa zapadnim kompanijama nisu vidljive, manje je verovatno da će ovi brodovi biti meta napada. Na meti su brodovi povezani sa određenim zemljama, naglašava trgovac naftom Adi Imširović.
Mnogi ruski teretni brodovi signaliziraju da nisu povezani sa Izraelom pomoću Sistema za automatsku identifikaciju (AIS), koji emituje niz informacija, uključujući poziciju i odredište broda, rekla je analitičarka Vorteka Meri Melton.
Malo je verovatno da će to uticati na prošlonedeljni napad
Malo je verovatno da će prošlonedeljni napad jemenskog pobunjeničkog pokreta na tanker sa gorivom natovaren u Rusiji uticati na transport ruske robe pošto je brod bio meta zbog njegovih veza sa britanskim i američkim kompanijama, rekao je Melton.
- Tanker je bio povezan sa korporacijama sa sedištem u SAD i Velikoj Britaniji, tako da se drugi brodovi koji prevoze ruski teret, a koji nisu povezani sa takvim kompanijama, ne suočavaju sa sličnim rizikom - rekla je ona.
Isporuke ruske nafte će se nastaviti, pod uslovom da se posao isplati i da se obezbedi osiguranje, s obzirom na nivo potražnje iz Indije i Kine, rekao je Ian Vilkinson, potpredsednik prodaje u Inchcape Shipping Services.
U međuvremenu, zapadni tankeri će verovatno izbegavati rutu Crvenog mora i ploviti oko Rta dobre nade, rekao je Šefali Šokin, vodeći analitičar brodarstva u brodovlasniku sa sedištem u Dubaiju.
Logističke kompanije u svakom slučaju očekuju veće troškove. Za rute kroz Crveno more, špediteri naplaćuju više vozarina i naknada za posadu, a povećane su i premije osiguranja od ratnih rizika.
Kompenzacija posadi je danas duplo veća, a premije za ratni rizik sada su oko jedan odsto vrednosti broda, dvostruko više nego pre 10 dana, isključujući popuste, kažu izvori iz industrije.
(Kurir.rs/Jutarnji list/Preneo: Đ. M.)
Bonus video:
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)