Ruski naučnici su napravili novi simulator za obuku pomoću kojeg trupe pod komandom Moskve treba da uvežbaju operacije u slučaju nuklearne eksplozije.

Biznis insajder prenosi da su to objavili ruski državni mediji.

Navodi se da su novi simulator patentirali naučnici Vojne akademije za logistiku "General A. V. Hruljov" iz Sankt Peterburga.

Agencija Tas je objavila da bi on trebalo da se koristi tokom vojnih vebi kako bi ruske kopnene snage pripremio za borbene misije nakon nuklearne eksplozije.

Ruski državni mediji navode da će ovaj simulator takođe služiti za obuku izviđačkih jedinica zaduženih za hemijsko, biološko i radijaciono ratovanje da nauče kako da pronađu epicentar i utvrde karakteristike eksplozije.

- Namena ovog modela jeste da simulira izgled nuklearnog udara, njegov šok efekat, zaslepljujuće svetlo i oblak u obliku pečurke (koji se javljaju u slučaju) nuklerane eksplozije na zemlji - navodi se u opisu patenta simulatora.

Navodi se da se ranije osmišljeni ruski simulatori nuklearnih eksplozija više ne proizvode, a drugi simulatori koji su čuvani u skladištima više ili nisu u funkciji ili je njihova upotreba zabranjena.

Biznis insajder navodi da nije jasno da li je novi simulator nuklearne eksplozije sprema za upotrebu.

3003569-shutterstock711004456-edit.jpg
Shutterstock 

Podseća se da Moskva raspolaže najvećim atomskim arsenalom na svetu, pošto prema podacima Međunarodne kampanje za ukidanje nuklearnog oružja ima skoro 5.900 bojevih glava.

Iza Rusije na drugom mestu su SAD sa više od 5.200 nuklearnih bojevih glava.

Navodi se da Amerika nastoji da unapredi svoje interkontinetalne balističke rakete koje se ispaljuju iz podzemnih silosa, kao i da napravi nove bombardere i razvija podmornice koje su u stanju da lansiraju balističke rakete.

U oktobru prošle godine iz Pentagona je saopšteno da će američko Ministarstvo odbrane raditi na proizvodnji nove varijante nuklearne gravitacione bombe B61, kao i oružja s oznakom B61-13 koji se lansira iz vazduha, čim to odobre kongresmeni.

3182677-shutterstock398557120-edit.jpg
Shutterstock 

Navodi se da rivali Amerike takođe unapređuju svoje nuklearne kapacitete.

Prošle jeseni Rusija je razmestila nove interkontinetalne balističke rakete za koje je njen predsednik Vladimir Putin jednom rekao da će neprijatelje njegove zemlje naterati da "razmisle dvaput".

putin-ap-alexander-zemlianichenko.jpg
AP Alexander Zemlianichenko 

Navodi se da je izveštaj Tasa o novom simulatoru nuklearne eksplozije stigao u trenutku pojačanih napetosti zbog rata u Ukrajini koji vodi Rusija i samo dan nakon što je Međunarodni institut za strateške studije (IISS) objavio procenu stanja ruskog taktičkog nuklearnog naoružanja i scenarije u kojima bi ovo oružje moglo da se koristi.

IISS: Putin taktičko nuklearno oružje vidi kao sredstvo prisile

Prema proceni IISS, instituta koji je finansirala Strateška inicijativa za Rusiju u okviru Evropske komande američke vojske, navodi se da Putin taktičko (nestrateško) nuklearno oružje vidi kao sredstvo prisile nad protivnicima, ali i ublažavanje eskalacije i sprečavanje strane intervencije, kao i kontrolu nad uslovima pregovora tokom rata.

- Rusko viđenje nedostatka kredibilne zapadne volje za korišćenje nuklearnog oružja ili prihvatanja žrtava tokom sukoba dodatno ojačava agresivna razmišljanja i doktrinu Rusije u vezi sa nestrateškim nuklearnim oružjem - navodi se u izveštaju IISS.

(Kurir.rs/Business Insider/Preveo i priredio: N. V.)

Bonus video:

02:40
DA LI SMO NA KORAK OD NOVOG ČERNOBILJA? Zbog rata u Ukrajini preti nova NUKLEARNA KATASTROFA! Situacija je ALARMANTNA Izvor: Kurir televizija