KAKO JE OSLEPLJEN RUSKI NADZOR NEBA UKRAJINE? U priči oko novog obaranja špijunskog aviona i najnoviji projekat PENTAGONA (VIDEO)
Ruski nadzor vazdušnog prostora Ukrajine je oslepljen nakon što je Moskva izgubila još jedan špijunski avion A-50 Berijev, a po mišljenju stručnjaka sve liči na projekat agencije Pentagona.
Sajt Jurejžan tajms citira mišljenje Samira Džošija, penzionisanog indijskog vojnog pilota i direktora kompanije "Nju spejs riserč" koja vojsku Indije snabdeva sistemima dronova koji napadaju u gustim rojevima.(high-density swarm drone system).
Džoši smatra da snimak pogotka koji je nanet "letećem radaru", kako zovu A-50 Berijev, ukazuje da Ukrajinci ciljaju ruske letelice sa daljine veće od 200 kilometara i to korišćenjem modifikovanog drona koji prima koordinate iz zapadnih obaveštajnih izvora i onda lansira raketu sa toplotnim navođenjem.
Navodi se da je mehanizam kojim je ukrajinska vojska uspela da obori drugi ruski "leteći radar" u mesec i po dana pažljivo držan u tajnosti.
Po Džošiju, video snimak ukazuje da Ukrajina koristi nešto nalik projektu "Longšot" Američke odbrambene agencije za napredne istraživačke projekte (DARPA) koja je deo Ministarstva odbrane SAD.
Navodi se da je projekat "Longšot" prošle godine stigao u treću i konačnu fazu prikaza i testiranja.
Na zvaničnom sajtu DARPA inače piše da je cilj programa "Longšot" da "poremeti paradigmu vazdušnih borbenih operacija time što će pokazati da su bespilotne letelice lasirane iz vazduha u stanju da koriste aktuelno oružje (rakete) vazduh-vazduh i pritom značajno povećavajući opseg delovanja i efikasnost misije".
Prema ovom projektu, dron zakačen za borbeni avion ispaljuje se iz vazduha i nosi rakete vazduh-vazduh, čme omogućava letelici kojom upravlja pilot da pogađa mete koje su daleko van dometa aktuelnih avionskih raketa.
Džoši je na društvenoj mreži X (bivši Tviter) napisao rusko Ratno vazduhoplovstvo nije ludo da nanosi štetu sopstvenim letelicama koje su od vitalne važnosti, misleći na obaranje A-50 Berijev za koje su se pojavile tvrdnje da je bio pogođen "prijateljskom (ruskom) vatrom".
- Ukrajinski "Longšot" koncept bi, po mom mišljenju, mogao da bude realnost - naveo je Džoši.
On je za Jurejžan tajms kazao da će "ovaj projekat povećati stepen preživljavanja" pilota u borbenim avionima pošto im omogućava da budu daleko od neprijtelja dok iz vazduha lansiran dron omoguće veću efikasnost pogodaka raketama.
Forbs navodi da je rusko Ratno vazduhoplovstvo rat u Ukrajini započelo sa devet aktivnih A-50 Berijev koji nose do 15 članova posade.
Kao i američki špijunski avioni E-3 i ruski "leteći radari" lete iz linije fronta kako bi otkrili neprijateljske letelice i rakete.
Navodi se da su A-50 Berijev pomagali ruskim komandantima da nadziru ukrajinske vazduhoplovne snage i da na vreme otkrivaju nadolazeće ukrajinske rakete i dronove.
Prvog ruskog "letećeg radara" je ukrajinska vojska oborila 14. januara, a Forbs navodi da je to verovatno učinila ispaljivanjem američkih raketa Patriot.
Špijunski avion je bio na oko 100 kilometara južno od linije fronta i pao je u Azovsko more, pri čemu je poginulo svih 15 članova posade, uključujući i neke visokorangirane oficire.
Prošlog petka još jedan A-50 Berijev je eksplodirao iznad Krasnodarskog kraja u Rusiji, istočno od Azovskog mora, pri čemu je stradalo deset ljudi.
(Kurir.rs/EurAsian Times/Forbes/Preveo i priredio: N. V.)
Bonus video:
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)