Crvi koji žive pored zone najpoznatije svetske nuklearne katastrofe izgleda da su razvili nove osobine.

U pitanju je, naime, "imunitet na radijaciju", piše "Indipendent".

Naučnici su u novoj studiji posetili Černobilj da istraže nematode, sićušne crve sa jednostavnom genetikom koji se brzo razmnožavaju. Sakupili su crve iz uzoraka tla, trulog voća i drugog materijala i testirali lokalne nivoe radijacije. Nivoi radijacije varirali su od niskih, koji bi bili zabeleženi u velikim gradovima, do visokih kakve nalazimo u spoljnom svemiru.

Naučnici su potom odneli crve nazad u Univerzitet Njujork da ih zamrznu i proučavaju.

- Černobilj je bila tragedija nepojmljivih razmera, ali još uvek nemamo dobro razumevanje efekata katastrofe na lokalnu populaciju – rekla je “Dejli mejlu” dr Sofija Tintori, vodeći autor studije.

shutterstock-1387140884.jpg
Shutterstock 

- Da li je iznenadna promena životne okoline izabrala vrste, ili čak jedinke unutar vrste, koje su prirodno otpornije na jonizujuće zračenje? – upitala je ona.

Od nuklearne nesreće 1986, životinje su nastavile da žive u ukrajinskom regionu uprkos upornoj radijaciji skoro 40 godina kasnije.

Istraživači su prethodno otkrili da su životinje koje žive u zoni Černobilja genetički drugačije od iste vrste na drugim mestima.

- Ovi crvi žive svuda i žive brzo, pa prolaze kroz desetine generacija evolucije dok tipični kičmenjak još uvek obuva svoje cipele – rekao je Metju Rokman, profesor biologije Univerziteta Njujork.

Istraživači su otkrili da, uprkos visokoj radijaciji, genom valjkastih crva nije oštećen. Uzbudljivo otkriće ne znači da je Černobilj bezbedan, već sugeriše da su crvi otporne životinje koje mogu da izdrže ekstremne uslove, ukazuje Tintori.

Testirano je 20 genetički drugačijih crva na DNK oštećenja, da se vidi da li su imali neobičan kapacitet zaštite i popravke svog genetskog materijala.

Tintori je rekla da otkrića sugerišu da životinje u Černobilju nisu nužno bile tolerantnije ili da su evoluirale, ali da bi mogla da dovedu do boljeg razumevanja prirodnih varijacija.

(Kurir.rs/Blic)