Ceo užas Vijetnamskog rata stao je u jednu fotografiju.

"Napalm devojka" je poznata fotografija koja je šokirala američku javnost 1972. godine i svedoči o teroru rata u Vijetnamu.

U junu ove godine biće tačno 52 godine od kad je slika snimljena. Na slici je prikazana gola devetogodišnja devojčica koja od bola viče u pomoć i trči ka kamerama međunarodnih novinara.

Bila je jedna od preživelih nakon bombardovanja američke vojske u malom selu Trang Bang, provincija Taj Nin, u Vijetnamu.

Zbog dramatičnog prizora slika i danas ostavlja snažan utisak. Severnovijetnamska vojska (VNA) je 7. juna 1972. godine zauzela južnovijetnamski grad Trang Bang. VNA se često skrivala među seljanima jer je pomogla da se izbegnu vazdušni napadi i artiljerija.

Mnogi seljani su pobegli i sklonili se u budistički hram u selu, uključujući Kim Fuk, devojčicu sa slike "Napalm devojka". Drugog dana, borba se sve više približavala hramu. Selo Kim Puk zasuto je napalmom, zapaljivom tečnošću koja se lepi na kožu, izazivajući opekotine i nepodnošljiv bol. Njena odeća počela je da gori, pa ju je devojčica svukla što je brže mogla i počela da beži.

Tokom bekstva, njen rođak Kim Fuk je umro, a više od polovine devojčicinog tela je teško izgorelo. Kim bi umrla nekoliko sati nakon što su bombe bačene, da nije bilo pomoći vijetnamskog fotografa Nika Uta, koji ju je odveo u bolnicu u Sajgonu.

Pedeset godina od tog dana, fotograf i sada već odrasla žena su i dalje u redovnom kontaktu.

"Nikada neću zaboraviti taj trenutak", rekla je Fuk jednom prilikom u video pozivu iz Toronta, gde je trenutno. Fotograf koji je spasio je za CNN ispričao: "Video sam Kim kako trči i vrištala je na vijetnamskom: 'Prevruće! Prevruće!' Kada sam je fotografisao, video sam da je njeno telo jako izgorelo, delovi kože su joj otpadali, i hteo sam da joj odmah pomognem. Spustio sam svu opremu na autoput i polio njeno telo vodom".

profimedia0475319489.jpg
GEOFFROY VAN DER HASSELT / AFP / Profimedia 

Nik je radio za Asošijeted pres u vreme kada je snimio čuvenu fotografiju. Njegova fotografija je 1972. dobila Pulicerovu nagradu i nazvana je slikom koja je promenila rat u Vijetnamu.

Fotografija "Napalm devojke" proglašena je za najmoćniju sliku u poslednjih 50 godina.

U anketi koju je među britanskom publikom sproveo "History Channel", ova slika je na vrhu liste fotografija koje su promenile svet. Fotografija se takođe nalazi na TIME-ovoj listi 100 najuticajnijih fotografija ikada snimljenih.

Kurir.rs/Mondo/Preneo: P. P.