Američko Ratno vazduhoplovstvo testiralo je hipersoničnu krstareću raketu u Tihom okeanu, a analitičari to ocenjuju kao signal upućen Kini da je Vašington i dalje sposoban da se takmiči u ovoj oblasti naoružanja u kojem, po mnogima, Peking ima značajnu prednost.

- Dana 17. marta bombarder B-52 koji je poleteo iz vazduhoplovne baze "Andersen" na ostrvu Guam ispalio je potpuno operativan prototip hipersonične rakete - navedeno je iz Ratnog vazduhoplovstva SAD za CNN.

U saopštenju piše da je "testiranje hipersoničnog oružja, zvanično nazvanog All-Up-Round AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW) obavljeno probnom poligonu "Regan" na atolu Kvadžalejn na Maršalskim ostrvima, na skoro 1.600 milja (2.600 kilometara) istočno od Guama".

23.jpg
Shutterstock 

CNN navodi da je prethodno testiranje ARRW obavljeno u kopnenom delu SAD.

profimedia0744300517.jpg
ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Američka televizija objašnjava da se ARRW sastoji od raketnog pogonskog motora i hipersoničnog kliznog vozila koje nosi konvencionalnu bojevu glavu.

profimedia0744300533.jpg
ABACA / Abaca Press / Profimedia 

- Namenjena je za napade na visokovredne, vremenski ograničene mete koje se nalaze na kopnu - piše o ovoj raketi u dokumentu koji je 2021. objavio Pentagon.

profimedia0744300538.jpg
ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Navodi se da se hipersonično klizno vozilo koje nosi konvencionalnu bojevu glavu kreće brzinom većom od pet maha, što je oko 6.500 kilometara na čas, što ih čini teškim za pravovremeno otkrivanje i presretanje.

xxxxx01-ap-tatan-syuflana.jpg
AP Tatan Syuflana 

Ove rakete takođe mogu da manevrišu i menjaju visinu na kojoj lete, što im omogućava da izbegnu aktuelne sisteme raketne odbrane.

vp.jpg
AP Alexander Zemlianichenko 

CNN navodi da su američki zvaničnici ranije priznali da su Kina i Rusija ispred SAD u pogledu razvoja hipersoničnog oružja.

(Kurir.rs/CNN/Preveo i priredio: N. V.)