Fotograf AFP-a Pedro Pardo otišao je u udaljeni deo kineske granice u blizini Severne Koreje između 26. februara i 1. marta ove godine i snimio sumorne prizore svakodnevnog života u potpuno izolovanoj Severnoj Koreji.

Fotografije otkrivaju zanimljiv pogled na puls života u zatvorenoj komunističkoj zemlji sa oko 26 miliona stanovnika.

Odsečeni od ostatka sveta, građani ne smeju da putuju u inostranstvo, a kod kuće su podvrgnuti državnoj propagandi koja veliča njihovog vođu Kim Džong Una.

profimedia0858137204.jpg
PEDRO PARDO / AFP / Profimedia 

Zemlja se suočava s teškim siromaštvom i glađu, a situacija se pogoršala poslednjih godina, kada je Severna Koreja tokom pandemije potpuno zatvorila svoje granične prelaze, čak i za ranije odobrene trgovinske razmene sa Kinom.

Pogoršani uslovi života ohrabrili su mnoge stanovnike da okušaju sreću u begu iz zemlje, zbog čega su znatno pooštrene kontrole duž granice, posebno sa Južnom Korejom.

profimedia0858137234.jpg
PEDRO PARDO / AFP / Profimedia 

Pardo je zauzeo severnokorejski grad Hjesan, odakle vojnici gledaju preko reke prema Kini, samo povremeno napuštajući svoje karaule da hodaju duž bodljikave žice i strogo čuvane granice.

profimedia0858137235.jpg
PEDRO PARDO / AFP / Profimedia 

Na fotografijama se vide i sive fabrike i stambeni blokovi.

profimedia0858137239.jpg
PEDRO PARDO / AFP / Profimedia 

Na drugom mestu, dva teretna kamiona čekala su na mostu za Kinu, što je znak da je prekogranična trgovina ponovo uspostavljena, što bi moglo biti ključno za posrnulu ekonomiju Severne Koreje.

Pored čuvara koji bdiju nad stanovništvom, tu su i portreti vladajuće dinastije Kim i propagandni transparenti koji veličaju njihovu ideologiju.

profimedia0858137181.jpg
PEDRO PARDO / AFP / Profimedia 

Jedan od slogana, rasprostranjenih po obronku velikim crvenim i crnim slovima, glasi "Naša zemlja je najbolja".

Kurir.rs/D.P./24ur.com