Amerika će prvi put posle 40 godina početi proizvodnju nove nuklearne bojeve glave V93 za interkontinentalne balističke rakete!

MSN, pozivajući se na visoke zvaničnike u administraciji američkog predsednika Džoa Bajdena, navodi da se očekuje da će proizvodnja V93, namenjene za upotrebu od strane strateških podmornica, početi sredinom 2030-ih.

Razvoj bojeve glave je deo šireg programa modernizacije američkog nuklearnog arsenala, a počeo je maja 2022. godine u Nacionalnoj laboratoriji Los Alamos pri Ministarstvu energetike.

- Razvoj ne uključuje nuklearno testiranje jer je V93 zasnovan na postojećoj tehnologiji - rekla je ministarka energetike Dženifer Granholm tokom svedočenja pred Komitetom za oružane snage Senata.

Šefica Nacionalne agencije za nuklearnu bezbednost (NNSA) Džil Hrubi naglasila je da će SAD poštovati moratorijum na nuklearne testove.

NNSA je pre godinu dana objavila da će SAD ponovo pokrenuti veliku proizvodnju plutonijuma i proizvesti desetine novih nuklearnih bojevih glava. Izjava je data u kontekstu nuklearnih pretnji ruskog predsednika Vladimira Putina i de fakto povlačenja Rusije iz jedinog preostalog sporazuma o strateškom naoružanju u to vreme.

NNSA je objavila planove za početak godišnje proizvodnje 80 plutonijumskih jezgara koji je ključni element u strateškim i taktičkim bojevim glavama i bombama. Odeljenje je takođe planiralo da nastavi rad na produženju radnog veka nuklearnih bombi B61-12 stacioniranih u Evropi i modernizaciji bojevih glava interkontinentalnih balističkih projektila Trident II instaliranih na podmornicama.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je u avgustu 2022. godine objavilo prekid primene klauzule o inspekciji Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju (START) čime je američkim inspektorima zabranilo pristup ruskim nuklearnim objektima. Moskva se osvrnula na to da su i ruski posmatrači navodno ograničeni u pravima jer zbog sankcija nema normalnog vazdušnog saobraćaja, ne izdaju se vize, a američki saveznici zatvaraju vazdušni prostor.

Prošlog februara Putin je saopštio da Rusija obustavlja učešće u Novom START ugovoru. Šef države je takođe naložio Ministarstvu odbrane i Rosatomu da "obezbede spremnost" za testiranje ruskog nuklearnog oružja koje je od 1996. godine zabranjeno Ugovorom o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba (CTBT).

Poslednji postojeći rusko-američki sporazum, koji je ograničio broj nuklearnih bojevih glava i njihovih vozila za isporuku, potpisali su Barak Obama i Dmitrij Medvedev 2010. godine, a zatim produžen na šest godina u februaru 2021. godine.

Dokument zabranjuje Moskvi i Vašingtonu da imaju više od 1.550 komada nuklearnog oružja, ali Kremlj, prema Putinovim rečima, više ne vidi smisao da ga poštuje.

Ruska vojska, podsetimo, nedavno je rasporedila taktičko nuklearno oružje duž svoje granice sa Finskom! Operativno-taktički sistemi Iskander-M raspoređeni su u pograničnoj oblasti Karelija, navodi Izvestija, pozivajući se na izvore u Ministarstvu odbrane Rusije.

(Kurir.rs/Moscow times/Preneo Z.Ko)

Bonus video:

01:50
"SAD PRIZNALE DA NE MOGU PRATITI RUSKO NAORUŽANJE" Stručnjaci analiziraju NUKLEARNU ucenu Putina: Mogu uništiti svet nekoliko puta Izvor: Kurir televizija