Milioni ljudi su ovog vikenda pogledali u noćno nebo i snimili magične fotografije i video snimke aurore borealis tokom jake geomagnetne oluje.

Kooperativni institut za meteorološke satelitske studije (CIMSS) Univerziteta Viskonsin-Medison objavio je u utorak osam satelitskih snimaka oluje, koje je snimila flota Zajedničkog polarnog satelitskog sistema (JPSS) rano u subotu.


Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) kaže da njenih pet JPSS satelita dostavlja većinu podataka koji se koriste u vremenskoj prognozi u SAD, kružeći od Zemljinog pola do pola i oko ekvatora više desetina puta dnevno. Flota je prvi put izašla u orbitu 2011. godine i očekuje se da će ostati funkcionalna do 2030-ih.

Ovo je bila najjača geomagnetna oluja koja je pogodila Zemlju od oktobra 2003. godine, kategorisana kao G5 — najviši nivo na skali NOAA-e. Oluja je poremetila neke navigacione sisteme u poljoprivrednoj opremi na Srednjem zapadu i u drugim delovima zemlje usred sezone sadnje.

Sunčevi vetrovi koje izbacuje Sunce putuju brzinama između 250 i 500 milja u sekundi u vrtložnim spiralama zbog rotacije zvezde.


Vetrovima može biti potrebno i do 90 sati da stignu do Zemlje, koja je udaljena 91 milion milja. Ogromna udaljenost i promenljiva brzina kojom solarna energija putuje čine prognoze aurore tačnim kao i meteorološke prognoze iz 1950-ih.

Zvaničnici NASA-e kažu da auroru izazivaju električno naelektrisane čestice u solarnim vetrovima koji se sudaraju sa Zemljinom atmosferom.

Kurir.rs/CBS