NA ALJASCI SNIMLJENI NEVEROVATNI PRIZORI Reke na postaju narandžaste, a razlog je iznenadio čak i naučnike (FOTO)
Reke i potoci na Aljasci menjaju boju - od čiste, bistre plave do zarđalo narandžaste - zbog toksičnih metala koji se oslobađaju otapanjem permafrosta, tvrdi nova studija.
Ovo otkriće iznenadilo je istraživače iz Službe nacionalnih parkova, Univerziteta Kalifornije u Dejvisu i Geološkog zavoda SAD, koji su sproveli testove na 75 lokacija u plovnim putevima lanca Bruks na Aljasci. Činilo se da su reke i potoci u ovoj oblasti "zarđali" i postali mutni i narandžasti u poslednjih pet do 10 godina, prema studiji objavljenoj u časopisu "Communications: Earth & Environment".
Promenu boje i zamućenje uzrokuju metali kao što su gvožđe, cink, bakar, nikl i olovo, otkrili su istraživači – od kojih su neki toksični za ekosisteme reka i potoka – dok se permafrost otapa i izlaže vodene tokove mineralima koji su zaključani pod zemljom za hiljadama godina.
„Navikli smo da ovo vidimo u delovima Kalifornije, delovima Apalačije gde imamo istoriju rudarstva. Ovo je klasičan proces koji se dešava u rekama ovde u kontinentalnom delu SAD koje su bile pod uticajem više od 100 godina od nekih rudarskih navala 1850-ih“, rekao je Bret Pulin, koautor studije i profesor toksikologije životne sredine.
„Ali veoma je zapanjujuće videti to kada ste u nekoj od najudaljenijih divljina i daleko ste od izvora rudnika.”
Arktičko zemljište prirodno sadrži organski ugljenik, hranljive materije i metale, kao što je živa, unutar svog permafrosta, navodi se u studiji. Visoke temperature su dovele do toga da se ovi minerali i izvori vode oko njih sretnu dok se permafrost topi.
Arktik se zagreva četiri puta brže od ostatka sveta, pokazale su studije.
„Ono što verujemo da vidimo je ovo odmrzavanje tla koje se tamo dešava brže nego što bi se desilo negde drugde“, rekao je Pulen. "To je zaista neočekivana posledica klimatskih promena."
Istraživači su koristili satelitske snimke da bi utvrdili kada je došlo do promene boje na različitim rekama i potocima.
„Na nekoliko lokacija koje se to dogodilo, najdrastičnija povećanja su bila između 2017. i 2018. godine i poklopila su se sa najtoplijim godinama zabeleženim u tom trenutku“, rekao je Pulen.
Ova promena boje je povezana sa „dramatičnim padom“ u vodenom životu, što izaziva zabrinutost o tome kako će kontinuirano otapanje permafrosta uticati na zajednice koje se oslanjaju na te vodene puteve za piće i ribolov.
Samo u arktičkim rekama Aljaske žive razne ribe koje su „kritične za egzistenciju, sport i komercijalni ribolov“, napisali su istraživači. Poulin je rekao da su lokalne zajednice izrazile svoje zabrinutosti i zapažanja da proučavaju istraživače pre sedam godina.
Kurir.rs/CNN
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)