"SMEJALI SU SE DOK SU ME MUČILI" Jeziva ispovest ukrajinskog vojnika koji je PREŽIVEO PAKAO: "Pretili su mi, a onda su..."
U roku od sat vremena nakon što su ga ruske bezbednosne snage uhapsile, Romanu Šapovalenku zaprećeno je silovanjem.
Tog 25. avgusta 2022. godine, jutro nakon Dana nezavisnosti Ukrajine, tri naoružana i maskirana službenika ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) upala su u njegov dom u ukrajinskom lučkom gradu Hersonu, koji su u to vreme okupirale ruske snage.
Sproveli su pretres tražeći inkriminirajuće dokaze. Poruka u Šapovalenkovom mobilnom u kojoj su ruski vojnici nazivani "orcima" - što je podrugljiva referenca na zle sile u knjigama Dž.R.R. Tolkina i popularna ukrajinska uvreda za rusku vojsku - bila im je dovoljna. Kaže da su ga vezali i s povezom na očima ugurali u neobeleženi automobil.
Danima nakon toga Šapovalenko kaže kako je više puta bio izložen strujnim udarima u području genitalija, pretilo mu se silovanjem staklenom bocom i sterilizacijom, piše CNN.
"Činilo se da imaju fetiš na genitalije. Ponekad bi se vrata otvorila, a oni bi rekli: 'Izvadićemo palice i silovaćemo sve ovde", rekao je 39-godišnji šef farme.
Opisujući detalje svog iskustva, Šapovalenko bi ponekad zastao kako bi se nervozno nasmejao. Rekao je da mu smisao za humor pomaže u oporavku, za koji zna da će biti dugotrajan. Rusi su to, rekao je, mrzeli: "Malo sam se našalio i nije im se svidelo. Dobio sam udarac zbog toga."
Šapovalenkovo iskustvo se*sualnog nasilja od ruskih snaga uobičajeno je među Ukrajincima, vojnicima i civilima koji su bili zatočeni otkako je Rusija pokrenula invaziju pre više od dve godine.
Malo je muškaraca javno progovorilo o svom iskustvu, ali ukrajinski tužioci i udruženja za zaštitu ljudskih prava kažu da muške žrtve polako postaju većina. Zločini se često ne prijavljuju zbog stigme i srama. U poslednjem godišnjem izveštaju Veća bezbednosti Ujedinjenih nacija o se*sualnom nasilju povezanom sa sukobima navodi se da je 2023. u Ukrajini dokumentovano 85 slučajeva, koji se odnose na 52 muškarca, 31 ženu, jednu devojčicu i jednog dečaka.
Skidanje, genitalni elektrošokovi, pretnje silovanjem...
CNN je intervjuisao četvoricu preživelih muškaraca, dvojicu lično i dvojicu telefonom, i dobio svedočanstva još dvojice, koje su ruske jedinice zatočile u pet okupiranih ukrajinskih regija: Hersonu, Donjecku, Zaporožju, Harkovu i Krimu. Svi su opisali kako su bili podvrgnuti prisilnom svlačenju, genitalnim elektrošokovima - najčešće žicama vojnog poljskog telefona TA-57 iz sovjetske ere, poznatog kao Tapik - i pretnjama silovanjem.
Roman Černenko kaže da je proveo sedam meseci u ćeliji zatvora u gradu Olenivki, u istočnoj regiji Donjeck, nakon što su ga ruski vojnici zarobili u području Mariupolja. Ovaj 29-godišnji obaveštajni oficir ukrajinske vojske - koji nosi ratni nadimak Omen - opisao je kako su ga mučili čak tri puta dnevno, svaki dan u četiri meseca.
"Tapik je vojni telefon s dve žice. Jedan je povezan s vašim testisima, drugi s vašim prstom, a oni samo pojačavaju struju. Samo nastavljaju sve dok im osoba ne kaže šta im treba", rekao je Černenko za CNN.
Černenko je pušten u razmeni zarobljenika u januaru 2024. i još se oporavlja od mučenja. U razgovoru za CNN nekoliko nedelja nakon puštanja, na dan kada je zaprosio svoju devojku, rekao je da su mu misli o njoj i majci dale snagu da preživi zatočeništvo.
"Smejali su se dok su me mučili"
"Smejali su se dok su me mučili. Govorili su mi da mi majku je*u Čečeni. Vodili su me dva puta na streljanje, pretili su mi silovanjem", rekao je Černenko.
Do početka maja Ukrajina je službeno zabežila 293 slučaja se*sualnog nasilja. Oko 37.000 ukrajinskih državljana vode se kao nestali, prema kancelariji ukrajinskog pravobranitelja, a za hiljade se veruje da se nalaze u ruskom pritvoru i da im preti mučenje i se*sualno nasilje. Ali stvarne razmere se*sualnog nasilja počinjenog tokom rata možda nikada neće izaći na videlo.
(Kurir.rs/Index/Foto: Ilustracija/Preneo: A.N.)
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti