Ukrajinske vlasti saopštile su da su juče uspešno gađale ruski raketni sistem S-300 koristeći oružje koje je isporučilo Zapad. Sistem se nalazio na ruskoj teritoriji, piše CNN .

"Lepo je goreo. To je ruski S-300, na ruskoj teritoriji. I to u prvih nekoliko dana nakon dozvole da se koristi oružje koje je Zapad poslao na neprijateljsku teritoriju", objavila je ukrajinska ministarka vlade Irina Vereščuk na Fejsbuku i priložila navodni napadi slikama.

Ukrajina je i ranije gađala mete na ruskoj teritoriji, ali je ovoga puta to učinila zapadnim oružjem, što bi moglo da izazove oštru reakciju ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je prošle nedelje upozorio članice NATO-a da treba da budu „svesne sa čime se igraju“. kada govore o napadima na teritoriju Rusije.

On je dodao da bi za Zapad bila „fatalna greška“ da misli da Rusija nije spremna da upotrebi taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine. On je takođe govorio o potencijalu da se neimenovane neprijateljske zemlje pogode strateškim nuklearnim oružjem.

"Nažalost, ovo nije ni zastrašivanje ni blefiranje. Aktuelni vojni sukob sa Zapadom se razvija po najgorem mogućem scenariju. Stalna je eskalacija kada je reč o vatrenoj moći NATO oružja. Dakle, danas niko ne može isključiti prelazak sukoba u završnu fazu“, rekao je on.

Koje zemlje su dozvolile upotrebu svog oružja u napadima na teritoriju Rusije?

Pored SAD i Nemačke, dozvolu za upotrebu naoružanja na teritoriji Rusije dale su i Francuska, Britanija i još neke evropske zemlje. Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da Ukrajina treba da ima pravo da gađa ciljeve unutar Rusije sa kojih se vrše napadi na ukrajinsku teritoriju.

"Moramo dozvoliti Ukrajincima da neutrališu vojne lokacije sa kojih su ispaljene rakete, ali ne i druge civilne ili vojne ciljeve. Ne želimo da eskaliramo", rekao je prošlog utorka.

Parlamentarna skupština NATO-a usvojila je početkom prošle nedelje deklaraciju kojom se poziva na ukidanje ograničenja na ukrajinsku upotrebu zapadnog naoružanja. U njemu se navodi da pravo Ukrajine na samoodbranu uključuje i pravo da napada legitimne mete izvan svoje zemlje.

Odluku su podržale Francuska, Holandija, Estonija, Litvanija, Poljska, Švedska, SAD i Velika Britanija . Italija se u početku protivila rezoluciji, ali je na kraju podržala dokument.

Britanija je ovu odluku objavila početkom maja. Ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron rekao je da je na Ukrajini da odluči kako će koristiti britansko oružje i naglasio da Kijev ima pravo da pogađa ciljeve na ruskoj teritoriji. „Kao što Rusija napada unutar Ukrajine, možete sasvim razumeti zašto Ukrajina oseća potrebu da obezbedi svoju odbranu“, rekao je Kameron.

(Kurir.rs/ Index.hr/ Preneo: T.A.)

Bonus video:

02:29
"PVO NIJE REAGOVAO NA DRON, A IZ OVOG PRAVCA JE PUŠTEN" Stručnjaci analiziraju napad na Krim: Sledeći NAPAD Ukrajine za 20 dana! Izvor: Kurir televizija