UKRAJINCI IMAJU DOVOLJNO AVIONA, ALI NEMAJU ODGOVOR NA MOĆNO RUSKO ORUŽJE! Vojska je preduzela OVE mere kako bi se odbranila
Ruske vazdušne snage svakog meseca bacaju čak 3000 kliznih bombi na ukrajinske vojnike i civile svakog meseca, a Ukrajinici praktično nemaju protivmere, navodi se u Forbsovoj analizi.
Domet satelitski navođenih bombi je čak 65 kilometara, što znači da ruski lovci-bombarderi – Suhoj Su-30, Su-34 i Su-35 – mogu da ispuste svoje bombe van domašaja svih osim najboljih i najređih ukrajinskih vazdušnih sistema odbrane.
Klizne bombe KAB od 500 i 1000 kilograma su “čudesno oružje” za Ruse, istakla je ukrajinska grupa za analizu Dip Stejt.
Možda ukrajinske snage ne mogu da se odbrane od ruskih klizećih bombi, ali one mogu uzvratiti udarac, i to sopstvenim kliznim bombama.
U tu svrhu, ukrajinske vazdušne snage transformišu svojih 40 ili 50 lovaca Mikojan MiG-29, a moguće i desetine preostalih lovaca Sukhoj Su-27, u bombardere sa preciznim kliznim bombama, naoružavajući ih američkim bombama malog prečnika na improvizovanim pilonima.
To je važan razvoj budući da male ukrajinske vazdušne snage, jedva stotinak bivših sovjetskih aviona u nekolicini brigada, nastoje da pariaju razornoj kampanji jedriličarskog bombardovanja mnogo većih ruskih vazdušnih snaga, koje raspolažu stotinama Su-30, Su -34 i Su-35 koji nose četiri ili čak šest KAB bombi u svakoj misiji.
“Ovo je fantastična vest”, kazao je Džoni Askola, finski analitičar. Loša vest je da Ukrajina verojatno ne može da nabavi ni približno dovoljno SDB-ova ili druge municije kako bi zadržala svoje MiG-ove i Suhoje zauzete gliserskim bombardovanjem Rusa.
Niko van Pentagona i ukrajinskih vazdušnih snaga nije znao da Ukrajinci imaju SDB-ove od 130 kilograma koje imaju domet 111 kilometara sa satelitskim navođenjem sa sklapajućim krilima (pop-aut vings) — sve dok se krajem prošlog meseca na internetu nisu pojavile fotografije koje prikazuju MiG-29 sa šest malih bombi pod svojim krilima.
Ukrajinski MiG-ovi već su bili sposobni da prenose klizne bombe. Prošle godine su američki, francuski i ukrajinski tehničari radili zajedno na naoružanju ukrajinskih MiG-ova 29 i Su-27 kliznim bombama američke proizvodnje Džoint dajrekt Atek Mjunišn – Ekstended Rendži kliznim bombama Ermement Er-Sol Moduler francuske proizvodnje. I JDAM-ER i AASM teže oko 225 kilograma.
Prednost SDB-a je što je manji i može da se pohvali većim dometom od JDAM-ER-a i AASM-a, od kojih oba imaju domet oko 65 kilometara u najboljim uslovima. Jedan MiG ili Suhoj naoružan SDS-om mogao bi da pogodi šest ciljeva u jednom naletu, i to s veće udaljenosti, čime bi se smanjio rizik od ruske protivvazdušne odbrane.
Kako rešiti nedostatak bombi?
Jednako važno, SDB košta samo 40.000 dolara po bombi. To je otprilike ista cena kao JDAM-ER, ali petina cene AASM-a. Budući da je američka politika jednake zamene bilo koje municije koje prebaci u Ukrajinu iz ličnih zaliha, a čak ni proračuni SAD-a nisu neograničeni, niska cena SDB-ova trebalo bi da se pretvori u veće pošiljke bombi za Ukrajinu.
“Svaka dodatna ponuda je veoma cenjena”, napisao je Askola.
Očito je, prema tempu ruskih napada, da ruska industrija može proizvesti oko 3000 kompleta kliznih bombi svakog meseca. Potrebno je samo nekoliko desetina Suhoja, od kojih svaki baca dva ili četiri KAB-a svaki drugi dan tokom mesec dana, da se potroši svih 3000 bombi.
Ukrajinske vazduhoplovne snage bi trebalo da imaju dovoljno aviona da odgovaraju tempu ruske kampanje bombardovanja. A kada Ukrajinci od ovog leta dobiju svojih 85 bivših evropskih lovaca Lokhid Martin F-16 , trebalo bi da imaju više nego dovoljno.
Ono što Ukrajinci očito nemaju dovoljno su bombe. Francuska je obećala 50 AASM-ova mesečno. Ni Vašington ni Kijev nisu otkrili koliko JDAM-ova i SDB-ova Sjedinjene Države šalju Ukrajini, ali prvi ugovor koji je Pentagon potpisao s Boingom za JDAM-ove za Ukrajinu, početkom 2023., bio je vredan 41 milion dolara — dovoljno za oko hiljadu kompleta bombi.
Sledeći veliki ugovor, za JDAM-ove s poboljšanim tragačima, došao je više od godinu dana kasnije.
Vrlo je malo verovatno da ukrajinski saveznici doniraju više od nekoliko stotina kliznih bombi mesečno – potencijalno samo desetinu bombi koje bi Ukrajini trebalo da pariraju ruskoj vlastitoj vazdušnoj vatrenoj moći.
Rusija nadmašuje Ukrajinu ne zato što ima više lovaca, već zato što proizvodi mnogo, mnogo više bombi, zaključuje se u Forbsovoj analizi.
(Kurir.rs/Forbes/ Foto: Ilustracija/Preneo: A.N.)
Bonus video:
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)