JAČAJU SNAGE U EVROPI KOJE ŽELE TRADICIONALNE VREDNOSTI Analiza izbora za EP: Najveći šok su Francuska i Nemačka
U sedištu Evropskog parlamenta u Briselu, danas će na Konferenciji predsednika Parlamenta, biti sagledani rezultati izbora odražnih u nedelju, kao i razmena mišljenja o nekoliko pitanja, uključujući i datum eventualnog izbora predsednika Evropske Komisije.
Novog predsednika mora da predloži Evropski savet, odnosno šefovi država i vlada Evropske unije. Aktuelna predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen poručila je da očekuje drugi mandat na ovoj poziciji.
Šefica Evropske komisije izjavila je da će prvo razgovarati sa socijaldemokratama i liberalima u Briselu, sa kojima je sarađivala i dosad, kako bi bila formirana većina nakon izbora za Evropski parlament.
Jasno je ko su pobednici a ko gubitnici evroizbora, ali šta čeka Evropu nakon njih, nakon potresa koji je uzdramao najveće evropske zemlje? Šta sve ovo donosi Balkanu i Srbiji? To je bila tema jutarnjeg programa Redakcija na Kurir televiziji, gde su pored gostiju u studiju, učešće uzeli i sagovornici, koji su se u program uključili iz inostranstva.
Rezultate izbora najpre je komentarisala dopisnica Politike iz Grčke Jasmina Pavlović Stamenić.
- Grčka politička javnost je ozbiljno uzdrmana, premijer Micotakis odložio je planuirani put u Jordan. Od juče se održavaju hitni sastanci vlade, čija se rekonstrukcija očekuje u petak. Niko ne može sebe da smatra pobednikom, bez obzira na ubedljivo vođstvo Nove demokratije. Najveći poraz doživeli su Pasok i Siriza, dok je desnica u porastu. Sve to govori da će doći do velikih promena unutar partija jer je i članstvo nezadovoljno. Jedan od razloga je mala izlaznost, iako je ona u Grčkoj obaveza. Samo 40 odsto je izašlo na birališta, što pokazuje da su Grci umorni od promena i izbora. Postoji nezadovoljstvo koje je uticalo na pad popularnosti Nove demokratijre, pre svega zakon o istopolnim brakovima - ocenila je dopisnica Politike.
Razgovor je nastavljen u studiju gde je sa urednicom i voditeljkom Snežanom Petrović bio Stevica Deđanski, predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje.
- U samom Evropskom parlamentu pravi se slična većina, ali sa opomenom, a to je opozicija u porastu, tih nacionalnih partija, suverenista, koji ne žele Brisel, čitaj Ameriku, kao kontrolora svojih zemalja. Taj parlament nema neku snagu, osim što može da napravi poneku štetu. Ono što je važno je da u okviru nacionalnih parlamenata jača desnica, stranaka koje ne žele da finansiraju rat u Ukrajini i utiču na pad standarda u svojim zemljama. Rastu oni koji žele tradicionalne vrednosti, koje znaju šta je muško, a šta žensko. Najveći šok su Francuska i Nemačka. Jako je bitno da se i mi postavimo u toj varijanti jer ćemo kroz par meseci imati svoj mir - rekao je Deđanski.
U program se iz Novog Sada uključio advokat Milan Đukić.
- Makron je povukao logičan politički potez jer su snage koje predvodii Le Penova pokazali mnoge slabosti njegove politike. Mislim da on ovim ne želi samo da zaustavi rast desnice već da kroz ove izbore dobije novi legitimitet. Reško je verovati da će Nacionalni front ostvariti nekakvu dominantnu pobedu kao na evropskim izborima. Bez obzira na njihov evidentatn rast, to bi ipak bilo iznenašđenje, jer se u drugom krugu svi ujedinjuju protiv njih. Kao sa AFD partijom u Nemačkoj, zbog svog narativa objedini sve protiv sebe. Za nas je važan povratak Hriščansko-demokratske unije u Nemačkoj, zatim EPP (European people's party) koja je najvažnija u Evropskom parlamentu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)