Naučnici sa australijskog Univerziteta Kertin identifikovali su 100 miliona godina stare fosilizovane kosti pronađene u Kvinslendu i otkrili da pripadaju ranije nepoznatom pterosaurusu, strašnom letećem reptilu koji je lutao zemljom zajedno sa dinosaurusima u drevnim vremenima.

Kosti je 2021. pronašao Kevin Petersen, kustos Kronosaurus Korner muzeja. Na osnovu oblika lobanje, rasporeda zuba i oblika ramene kosti, stručnjaci su shvatili da se radi o novoj vrsti - Haliskia peterseni - koja pripada rodu anhanguer, odnosno grupi pterosaurusa koji su živeli po celom svetu; uključujući područje današnjeg Brazila, Engleske, Maroka, Kine, Španije i Sjedinjenih Država.

Ogroman raspon krila

"S rasponom krila od otprilike 4.6 m, Haliskia je pre nekih 100 miliona godina bio zastrašujući predator. Tada je veći deo središnjeg zapadnog Kvinslenda bio pod vodom, prekriven velikim morem, a nalazio se otprilike gde je danas južna obala Viktorije", rekla je doktorantkinja Adel Pentland sa Univerziteta Kertin.

"S obzirom na to da je Petersen pažljivo pripremio pronađene kosti, danas imamo najcelovitiji primerak anhanguere, i bilo kojeg pterosaurusa, koji je dosada otkriven u Australiji", rekla je Pentland.

pterosaur--epa02.jpg
EPA 

Čime se hranio?

"Imamo kompletne donje vilice, vrh gornje vilice, 43 zuba, pršljenove, rebra, kosti sa oba krila i deo noge. Prisutne su i veoma tanke i delikatne kosti grla, što znači da je Haliskia koristio mišićav jezik kada je hraneći se ribom i glavonošcima", dodao je Pentland.

(Kurir.rs/9news/Foto: Ilustracija/Preneo: A.N.)